Dzień Baterii 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Baterii zostało 67 dni, czyli 2 miesiące i 5 dni.

W 2025 roku Dzień Baterii przypada na 18 lutego (wtorek).

Dzień Baterii obchodzony jest corocznie 18 lutego. Dzień obchodów został ustanowiony w rocznicę urodzin Alessandro Volta (1745-1827), włoskiego wynalazcy, który skonstruował pierwsze ogniwo galwaniczne, które dało początek współczesnym magazynom energii jakim są baterie.

Dzisiaj baterie są wszędzie wokół nas. Utrzymują działanie naszych telefonów/smartfonów i budzików, nawet w przypadku braku prądu. Obsługują nasze czujniki dymu, elektryczne maszynki do golenia, narzędzia elektryczne, odtwarzacze mp3, termostaty - i lista jest długa. Używamy akumulatorów, aby uruchamiać nasze samochody, zasilać nasze laptopy, a nawet napędzać niektóre nasze pojazdy elektryczne. Baterie mogą się wahać od rozmiarów mniejszych niż gumka od ołówka do nawet 2000 metrów kwadratowych. Prawdopodobnie największa bateria na świecie jest w stanie zasilić całe miasto Fairbanks na Alasce, miasto liczące około 12 000 osób, przez maksymalnie siedem minut w sytuacjach awaryjnych.

Historia baterii
Pierwsze prymitywne rodzaje baterii były już konstruowane ok. 250 rpne, na terenie współczesnego bliskiego wschodu. Starożytni Arabowie napełniali gliniany garnek octem, a następnie włożyli do niego miedziany cylinder z wystającym z góry żelaznym prętem. Ten wczesny typ baterii został użyty do galwanizacji srebra.

Dopiero pod koniec XVII wieku naukowcy rozpoczęli poważniejsze eksperymenty na elektryczności i jej magazynowaniu. Przeprowadzono eksperymenty, które magazynowały lub wytwarzały energię elektryczną, ale żaden nie był w stanie wytworzyć ciągłego i kontrolowanego prądu elektrycznego. To znaczy, dopóki nie pojawił się włoski fizyk Alessandro Volta. Około 1800 roku Volta stworzył pierwszą nowoczesną baterię, kiedy zbudował coś, co stało się znane jako stos Volty. Stos został wykonany z cynkowych i miedzianych płyt, a między każdą płytą umieszczono zwilżone octem lub solanką kawałki skóry lub tektury. Płytki następnie układano w stosy na przemian, jedna na drugiej, z dolną płytą i górną płytą działającymi jako dodatnie i ujemne zaciski. Tak powstało pierwsze ogniwo galwaniczne.

Stos wyglądał jak stos monet i wytwarzał stały przepływ prądu, który był mniej intensywny niż poprzednie próby i pozwalał naukowcom na korzystanie z prądu w kontrolowany sposób. Rok po tym, jak Volta po raz pierwszy skonstruował swój stos Volty, przedstawił swój wynalazek Francuskiemu Instytutowi Narodowemu, w którym uczestniczył Napoleon Bonaparte. Na cześć wynalazku Volty, jego nazwa jest używana jako jednostka pomiaru elektromotorycznego znana jako wolt.

Przez kolejne lata liczni naukowcy udoskonalali ogniwo galwaniczne. W 1859 r, Gaston Plante skonstruował pierwsze ogniowo z możliwością ponownego ładowania. W 1899 r. Waldemar Junger opracował akumulator niklowo-kadmowy, a już kilka lat później Thomas Edison opatentował baterie nikolowo-alkaiczne i niklowo-żelazową. Ale dopiero od lat 60-tych XX wieku baterie były produkowane masowo. Współcześnie za najlepszy system baterii uznaje się baterie litowo-jonowe (Li-Ion), choć naukowcy nie ustają w opracowywaniu nowych rozwiązań w magazynowaniu energii elektrycznej.

A skąd się wzięła nazwa bateria? Użycie słowa "bateria" do opisu grupy urządzeń elektrycznych przypisuje się Benjaminowi Franklinowi, który w 1748 r. w ten sposób określił wiele butelek lejdejskich (pierwsze kondensatory) przez analogię do baterii armat (Benjamin Franklin zapożyczył od wojska termin „bateria”, który odnosi się do broni funkcjonującej razem).