Dzień św. Patryka 2025

Do najbliższych obchodów Dnia św. Patryka w Irlandii Północnej zostały 273 dni, czyli 9 miesięcy .

W 2025 roku Dzień św. Patryka przypada na 17 marca (poniedziałek).

Św. Patryk – patron Irlandii
Św. Patryk to patron Irlandczyków, jego historia to dobry materiał na film sensacyjny. Urodził się na terenie dzisiejszej Walii i pochodził z zamożnej, kapłańskiej rodziny, jednak w młodym wieku został porwany przez piratów. W niewoli pracował jako pasterz oraz rozwijał praktyki duchowe. Po kilku latach zdołał uciec na statku i wylądował w Galii. Mieszkał w tamtejszych klasztorach, ale pewnego dnia miał proroczy sen, by wrócić do Irlandii i głosić słowo Boże. Potem został następcą biskupa Palladiusza i przyczynił się do ewangelizacji narodui powołania wspólnoty chrześcijańskiej. Wykorzystywał do tego różne talenty – godził zwaśnionych ludzi, przekonywał do nowej wiary przywódców poszczególnych plemion i dokonywał cudów, m. in. przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uratował Irlandię od plagi węży.

Historia Dnia św. Patryka w Irlandii Północnej


Opisując historię obchodów Saint Patrick’s Day w Irlandii Północnej jak po angielsku nazywa się to święto, nie sposób pominąć względów religijnych. Konflikt Irlandczyków z dwóch krajów na tym tle miał szczególny wpływ na obchody Dnia św. Patryka . Większość populacji Irlandii Północnej stanowią protestanci, którzy uważają się za Brytyjczyków, ale mieszkają tam również katoliccy nacjonaliści, opowiadający się za niepodległym państwem. To właśnie oni starali się szerzyć pamięć o św. Patryku podczas konfliktu nazywanego Troubles , gdy nawet rząd Irlandii Północnej oficjalnie nie celebrował Dnia św. Patryka (mimo iż był to dzień ustawowo wolny od pracy). Te obchody często budziły napięcia społeczne, a w 1976 roku doszło nawet do zamachu bombowego. Dopiero gdy zakończono bratobójczy konflikt (koniec lat 90. XX wieku), rząd rozpoczął kampanię dotyczącą Dnia św. Patryka, aby pokazać bogactwo Irlandii Północnej i jej kulturę. 17 marca 1996 roku zainicjowano Festiwal św. Patryka, z każdą kolejną edycją rósł on w siłę.

Obchody Dnia św. Patryka w Irlandii Północnej


Belfast, czyli stolica kraju, w dniu święta organizuje paradę, podczas której dominuje oczywiście zielony kolor. Trasa karnawału wiedzie od ratusza wzdłuż m. in. Chichester Street, Victoria Street, Donegall Street, kończy się na WritersSquare. Pochód jest nie tylko barwny, ale i głośny – tancerze, muzycy czy bębniarze skutecznie podgrzewają atmosferę. Po tym wydarzeniu odbywa się koncert na świeżym powietrzu. Podobne parady odbywają się w całej Irlandii Północnej, choćby w Derry czy Downpatrick. To tam został pochowany św. Patryk, więc na tym mieście spoczywa duża odpowiedzialność. Władze zamykają główne ulice, aby można było przeprowadzić paradę. W Armagh, miasteczku w południowej części Irlandii Północnej założonym przez św. Patryka, odbywa się festiwal nazywany Home of Saint Patrick Festival. W dawnej siedzibie królów organizowane są m. in. koncerty, imprezy rodzinne, warsztaty, czy wspólne oglądanie wschodu słońca. Ci, którzy zdecydują się przyjechać na czas festiwalu do Armagh mogą wziąć udział w ponad 30 najróżniejszych wydarzeniach.

Święto patrona to oczywiście znakomita okazja do zabawy – puby pękają w szwach, a barmani nie wyrabiają się z nalewaniem kolejnych piw i whiskey. Zgodnie z tradycją, każdy Irlandczyk 17 marca powinien wypić przynajmniej jedną szklankę tego trunku.Ta legenda to kolejny powód, dla którego mieszkańcy zielonego państwa kochają swojego patrona. Miał on bowiem zagrozić pewnej gospodyni, że jeśli nie zacznie nalewać klientom pełnych szklanek whiskey, wezwie potwory. To zresztą nie tajemnica, że św. Patryk… lubił się napić. Niemal w każdym pubie można natknąć się na muzyków, którzy grają i śpiewają irlandzkie pieśni.

Wzmożony ruch można zaobserwować na szlakach poświęconych Patrykowi - Saint Patrick’sTrail i The Pilgrim’s Walk to wielokilometrowe trasy skupione wokół miejsc związanych z patronem. Inna „miejscówka” świętego to góra Slemish, gdzie pasał on swoje owce. 17 marca odbywają się tam oczywiście różne eventy.

Występowanie Dnia św. Patryka w Irlandii Północnej w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek17.03.2026Dzień św. Patryka 2026
Środa17.03.2027Dzień św. Patryka 2027
Piątek17.03.2028Dzień św. Patryka 2028
Sobota17.03.2029Dzień św. Patryka 2029
Niedziela17.03.2030Dzień św. Patryka 2030
Poniedziałek17.03.2031Dzień św. Patryka 2031
Środa17.03.2032Dzień św. Patryka 2032
Czwartek17.03.2033Dzień św. Patryka 2033

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Regiony

Święto jest obchodzone tylko w wybranych regionach kraju:

Irlandia Północna

Święta i obchody w kolejnych dniach po 17 marca