Boże Narodzenie w Austrii 2024

Do najbliższych obchodów Bożego Narodzenia w Austrii zostało 158 dni, czyli 5 miesięcy i 5 dni.

W 2024 roku Boże Narodzenie w Austrii przypada na 25 grudnia (środa).

Podczas Bożego Narodzenia (Christtag, Weihnachten) Austrię wypełnia niezwykły nastrój. 25 i 26 grudnia to dni rodzinnych spotkań w ciepłej atmosferze. Jakie tradycje wiążą się z tym czasem?

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Austrii

Atrakcyjne ozdoby i przysmaki można kupić na jarmarkach bożonarodzeniowych. W Wiedniu największym powodzeniem cieszy się ten pod ratuszem. Stoisko nad jeziorem Wolfgangsee w Salzburgu co roku zachwyca turystów i mieszkańców.

Austriacy wysyłają sobie życzenia. W miejscowości Christkindl działa specjalna poczta, którą można wysłać kartki świąteczne i wesprzeć cele dobroczynne.

Choinka w austriackim domu obowiązkowo przyodziana jest w słomiane ozdóbki, słodycze i świeczki. Ten ostatni element często zmusza do interwencji straż pożarną. Nie można jednak zaprzeczyć, że doskonale wpisuje się w klimat Bożego Narodzenia. Zanim świąteczne drzewko stało się w Austrii popularne, główką atrakcją była szopka.

W tym państwie powstała w 1818 roku sławna dziś na cały świat kolęda Cicha noc (Stille Nacht). Słowa do niej napisał wikary Joseph Mohr, a dwa lata później wierni kościoła w Oberndorfie usłyszeli je razem z melodią skomponowaną przez przyjaciela księdza, Franza Xavera Grubera. Kolęda została napisana w czasie niepokoju i grozy. Wojny napoleońskie, ciągłe zmiany granic, odzyskiwanie i tracenie poszczególnych terenów – Cicha noc w tym wszystkim niosła pokój i nadzieję na lepsze czasy. Współcześnie piosenki, wiersze lub muzyka świąteczna również są obecne podczas Bożego Narodzenia w austriackich domach. Niektórzy grają i recytują, inni wolą tylko się wsłuchiwać.

26 grudnia zaczynają się Aperschnalzen. To widowiskowe pokazy, na których mężczyźni uderzają batami w powietrzu, by przepędzić zimę z kraju. Choć drugi dzień świąt to trochę zbyt wcześnie na kolejną porę roku, Aperschnalzen cieszą się dużą popularnością ze względu na niesamowite dźwięki wydawane przez długie baty. Te austriackie rytmy goszczą na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Zgodnie z wierzeniami między 24 grudnia a 6 stycznia pojawiają się Perchten. Te przedziwne stwory odwiedzają austriackie wsie. Co ciekawe, niektóre są dobre i życzliwe (Schönperchten), a inne paskudne i złe (Schiarchperchten). Niezależnie od tego ich wizyta ma przynosić szczęście i pomyślność. Są szczególnie popularne w Salzburgu, Styrii oraz Tyrolu i coraz częściej przychodzą do miast.

Występowanie Bożego Narodzenia w Austrii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela25.12.2022Boże Narodzenie w Austrii 2022
Poniedziałek25.12.2023Boże Narodzenie w Austrii 2023
Czwartek25.12.2025Boże Narodzenie w Austrii 2025
Piątek25.12.2026Boże Narodzenie w Austrii 2026
Sobota25.12.2027Boże Narodzenie w Austrii 2027
Poniedziałek25.12.2028Boże Narodzenie w Austrii 2028
Wtorek25.12.2029Boże Narodzenie w Austrii 2029
Środa25.12.2030Boże Narodzenie w Austrii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 25 grudnia