Boże Narodzenie we Włoszech 2024

Do najbliższych obchodów Bożego Narodzenia we Włoszech zostało 281 dni, czyli 9 miesięcy i 6 dni.

W 2024 roku Boże Narodzenie we Włoszech przypada na 25 grudnia (środa).

W kraju na Półwyspie Apenińskim Boże Narodzenie (po włosku Natale) jest najbardziej uroczystym dniem świąt. W samo południe z balkonu centralnego bazyliki watykańskiej papież udziela błogosławieństwa „Urbi et Orbi” (Miastu i światu) i składa bożonarodzeniowe życzenia.

25 grudnia Włosi otwierają prezenty - w niektórych domach rano, ale większość rodzin robi to w czasie trwającego do wieczora obiadu. To świetna okazja, by spotkać się z rodziną i dawno nie widzianymi krewnymi. Jak na Włochów przystało, przy stole toczą się gorące dyskusje. Panowie mogą godzinami rozmawiać o piłce nożnej i najlepszej ich zdaniem lidze świata, czyli Serie A lub polityce. Panie dyskutują już w znacznie spokojniejszej atmosferze o modzie czy plotkach z życia gwiazd. Warto pamiętać, że Włosi uwielbiają przesiadywać w restauracjach i w okresie świątecznym pękają one w szwach - sporo rodzin właśnie knajpki wybiera na miejsce uczty.


Jedzenie, czyli druga religia Włocha

Jedzenie to dla Włochów jedna z największych przyjemności. Mogą zresztą pochwalić się świetną kuchnią, wystarczy napisać, że mają około 2000 nazw określających kształt makaronu czy 4000 gatunków win. Jak to wygląda podczas świąt?

We włoskiej kuchni nie ma zbyt wielu typowo świątecznych dań. Jada się to, co zawsze, choć więcej i bardziej starannie przygotowane. Uczta podczas Bożego Narodzenia składa się tradycyjnie z 13 potraw, a dobór dań na wystawnym obiedzie zależy od regionu kraju. Na południu popularna jest np. lasagna z sosem pomidorowym, z dodatkiem mięsa wieprzowego z różnymi rodzajami serów. Mieszkańcy północy gustują w tortellini faszerowanym mięsem, szynce i warzywach. Każdy region ma swoje potrawy i używa innych składników. Na stole można więc zobaczyć również spaghetti, kaczki, indyki, kurczaki, ryby i owoce morza, czy crostini, czyli grzanki serwowane z pastą pomidorową, serami, czy pasztetem. Włosi zajadają się także cotechino - to wieprzowa kiełbasa, a dokładniej nadziewane nóżki wieprzowe. Podobno ten rodzaj mięsa symbolizuje dostatek. Prawdziwym rarytasem jest bistecca alla fiorentina, czyli befsztyki z Florencji. Na święta podaje się je ze szpinakiem.

Jeśli chodzi o słodkości, to typowo świątecznym wyrobem jest panettone, czyli babka z rodzynkami. To słodkie i syte ciasto powinno być jak największe, bowiem wtedy wróży pomyślność na cały rok. Rodzynki z kolei symbolizują złote monety, które mają przynieść bogactwo. Drugim obowiązkowym wypiekiem jest tradycyjny placek drożdżowy pandoro. Jest często podawany z cukrem pudrem o smaku wanilii, przypominającym ośnieżone szczyty włoskich Alp. Innym słodkim przysmakiem jest torrone - to deser na bazie nugatu wytwarzany z miodu, cukru i białek jajka, z dodatkiem zmielonych opiekanych migdałów, orzechów i czekolady.


Szopka bożonarodzeniowa, czyli dzieło sztuki

Budowanie szopek bożonarodzeniowych (Presepe) to tradycja, która we Włoszech jest równie ważna jak ozdabianie choinki. Pomysłodawcą szopki był bowiem ich rodak św. Franciszek z Asyżu (pierwsza powstała w 1223 roku w mieście Greccio) i od lat jest ona nieodłącznym symbolem gwiazdki. Włosi budują je wszędzie - w domach, ale i na ulicach, klatkach schodowych, w szkołach, szpitalach czy w instytucjach. Szopki składają się z postaci wykonywanych z drewna, kamienia, gipsu lub terrakoty itp. Wiele z nich wykonanych jest z niesamowitą fantazją i dbałością o szczegóły. Te największe/najciekawsze znajdują się w Rzymie, Neapolu, Genui i Bolonii. W stolicy w okresie świątecznym odbywa się wielka, połączona z konkursem wystawa szopek z całego świata. Uczestniczą w nich dzieła sztuki z wszystkich regionów Włoch i ponad 150 państw.

Wiele pięknych Presepe można też zobaczyć w mniejszych ośrodkach. W popularnym kurorcie narciarskim Livigno szopka wykuta jest w lodzie. W Cesenatico z kolei postacie znajdują się na łodzi na kanale, a Jezus, Matka Boska i Józef są otoczeni przez anioły, rybaków i ... delfiny. W Cervii postacie tworzone są ze soli, bowiem miasteczko z niej słynie. Najdłuższa szopka ma 10 metrów długości i rozmieszczona jest w 12 grotach w Predappio.


Św. Mikołaj i Befana
Warto wspomnieć, że to właśnie we Włoszech znajdują się relikwie św. Mikołaja - konkretnie w Bari, w sanktuarium poświęcone temu biskupowi. Według jednego z podań, św. Mikołaj sam wybrał miejsce swojego wiecznego spoczynku, gdy przybył do Bari podczas jednej z podróży. Jego szczątki trafiły tutaj dopiero jednak 700 lat po śmierci. W bazylice di San Nicola pochowana została polska królowa Bona Sforza d’Aragona.

Drugą postacią symboliczną związaną z okresem świąt Bożego Narodzenia jest we Włoszech Befana przedstawiana jako wiedźma latająca na miotle. Jej dzień to jednak 6 stycznia, w święto Trzech Króli. Wtedy to przynosi prezenty.

Zampognari
Zampognari to wędrujący muzykanci, wykonujący świąteczne piosenki na dudach, fletach i obojach. To tradycja sięgająca setek lat. Ubranych w kolorowe ludowe stroje pasterzy można posłuchać w Abruzji, Kalabrii oraz Rzymie.

25 grudnia to dzień wolny od pracy. Mieszkańcy Italii korzystają z okazji i udają się w rodzinne okolice, z drugiej strony na ulicach można spotkać wtedy turystów z całego świata, bowiem to dobry czas by zwiedzić piękne, zabytkowe miasta.

Występowanie Bożego Narodzenia we Włoszech w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela25.12.2022Boże Narodzenie we Włoszech 2022
Poniedziałek25.12.2023Boże Narodzenie we Włoszech 2023
Czwartek25.12.2025Boże Narodzenie we Włoszech 2025
Piątek25.12.2026Boże Narodzenie we Włoszech 2026
Sobota25.12.2027Boże Narodzenie we Włoszech 2027
Poniedziałek25.12.2028Boże Narodzenie we Włoszech 2028
Wtorek25.12.2029Boże Narodzenie we Włoszech 2029
Środa25.12.2030Boże Narodzenie we Włoszech 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 25 grudnia