Boże Narodzenie w Irlandii 2024

Do najbliższych obchodów Bożego Narodzenia w Irlandii zostały 213 dni, czyli 6 miesięcy i 30 dni.

W 2024 roku Boże Narodzenie w Irlandii przypada na 25 grudnia (środa).

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt dla Irlandczyków, stawiane na równi z Dniem św. Patryka, patrona kraju. Jest to oczywiście święto państwowe, wolne od pracy, ale pozamykane są również stacje benzynowe, restauracje i puby. To istotne, bowiem to nie tylko jedyny dzień w roku, kiedy są one nieczynne, ale w grudniu puby przeżywają prawdziwe oblężenie, związane z ciekawą tradycją znaną jako 12 Pubs of Christmas. Polega ona na odwiedzeniu 12 barów jednego wieczora, w każdym należy wypić jedno piwo lub drinka. Większość Irlandczyków Boże Narodzenie spędza więc w domu, w pierwszy dzień świąt w Irlandii raczej nie chodzi się w gości, za to obowiązkowo do kościoła.

Najprzyjemniejszym momentem jest otwieranie prezentów, niektórzy od tego zaczynają dzień, inni czekają do uroczystej kolacji bożonarodzeniowej. Oprócz tradycyjnych podarków jak zabawki dla dzieci, gadżety elektroniczne, perfumy, płyty, książki czy ubrania dla dorosłych, Irlandczycy obdarowują się również tzw. Christmast cracker. Są to specjalne cukierki, które dwie osoby ciągną za końce. Po rozerwaniu go i wielkim huku, ze środka wysypuję się drobne gifty, często z akcentem humorystycznym.

W Irlandii ważną ozdobą świąteczna jest jemioła, zwłaszcza, że wypada się pod nią pocałować z bliską osobą. Co więcej, nie powinno się odmówić całusa, to może być więc początek nowej miłości.

Gwiazdka w Irlandii różni się od tej w Polsce m. in. spożywanymi potrawami. Warto jednak wspomnieć, że w Irlandii jest spora Polonia, więc pewnie nie jeden rodowity Irlandczyk miał już okazję spróbować bigosu lub pierogów. W Irlandii popularne potrawy na Boże Narodzenie to to m. in. indyk, gęś, wołowina, ryby, krewetki, parówki czy warzywa, szczególnie brokuły, brukselka, marchew. Podaje się też zupę z melona. Po obfitej kolacji trzeba jeszcze znaleźć miejsce w żołądku na świąteczny pudding. Zawiera on alkohol, więc trudno sobie odmówić tej przyjemności. Dobry christmas pudding powinien być zrobiony wiele tygodni wcześniej, ma wtedy najlepszy aromat. Inny popularny deser to Mincemeat, babka z dodatkiem suszonych owoców i mięsa.

Irlandia ma swoją świąteczną stację gwiazdkową, podczas świąt w prawie każdym teatrze, klubie czy kościele odbywają się koncerty kolęd. Najpopularniejsza z nich to „The Wexford Carol”. Efektowne wydarzenia mają miejsce np. w Katedrze Kościoła Chrystusowego w Dublinie czy Ratuszu w Cork.

Ciekawą tradycją, nieznaną w Polsce, są tzw. Panto. To spektakle na podstawie znanych bajek, w których często rolę kobiecą grają mężczyźni. Przedstawienia wyróżniają się nie tylko karykaturalnymi strojami, ale i ciętym żartem, dotyczącym wydarzeń z ubiegłego roku.

Irlandczycy święta Bożego Narodzenia nazywają „Nollaig”, Święty Mikołaj jest znany jako „San Nioclás” lub „Daidí na Nollag”. Wesołych Świąt to z kolei „Nollaig Shona Dhuit”.

W święta na Wyspach, w tym także w Irlandii, można zobaczyć wiele osób, które noszą śmieszne sweterki stylizowane na rękodzieło babci. Pozory często jednak mylą, ponieważ wiele znanych marek wypuszcza takie ubrania z okazji gwiazdki, znane jako Christmas Jumper. Można je kupić z najróżniejszymi motywami, m. in. z wizerunkiem św. Mikołaja, reniferów czy postaci z bajek.

Christmas Swim to z kolei świąteczna kąpiel w lodowatej wodzie. Śmiałków można zobaczyć na wielu plażach, ale najpopularniejsza miejscówka to 40 Foot na przedmieściach Dublina – Sandycove. Uczestnicy najczęściej skaczą do wody w przebraniach św. Mikołaja.

Występowanie Bożego Narodzenia w Irlandii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela25.12.2022Boże Narodzenie w Irlandii 2022
Poniedziałek25.12.2023Boże Narodzenie w Irlandii 2023
Czwartek25.12.2025Boże Narodzenie w Irlandii 2025
Piątek25.12.2026Boże Narodzenie w Irlandii 2026
Sobota25.12.2027Boże Narodzenie w Irlandii 2027
Poniedziałek25.12.2028Boże Narodzenie w Irlandii 2028
Wtorek25.12.2029Boże Narodzenie w Irlandii 2029
Środa25.12.2030Boże Narodzenie w Irlandii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 25 grudnia