Boże Narodzenie w Hiszpanii 2023

Do najbliższych obchodów Bożego Narodzenia w Hiszpanii zostało 14 dni.

W 2023 roku Boże Narodzenie w Hiszpanii przypada na 25 grudnia (poniedziałek).

Boże Narodzenie w Hiszpanii (Navidad lub Natividad del Señor) to zarazem pierwszy i ostatni wolny dzień świąt (nie licząc Katalonii i Balearów, gdzie 26 grudnia obchodzi się hucznie Dzień św. Szczepana). Jest to czas spotkań z rodziną, wspólnego delektowania się specjalnie przyszykowanymi na tę okazję potrawami lub tymi, które pozostały po wigilii. Na Półwyspie Iberyjskim zamiast pierogów, bigosu, zupy grzybowej czy kapusty z grochem jada się w okresie świątecznym indyka, jagnięcinę, szynkę jamon, owoce morza, ryby czy nugat.

Tradycja wręczania prezentów w Hiszpanii na święta dotyczy bardziej 6 stycznia, czyli dnia Trzech Króli. Św. Mikołaj nie jest bowiem tak popularny w tym kraju jak w USA czy Polsce, a zabawki dzieciom wręczają właśnie mędrcy ze wschodu. Niektórzy Hiszpanie obdarowują się jednak prezentami także w Boże Narodzenie oraz składają sobie życzenia. W języku hiszpańskim „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia” to „Feliz Navidad”; w języku katalońskim „Bon Nadal”; w języku galicyjskim „Bo Nadal”; w języku baskijskim „Eguberri on”. Zróżnicowanie regionów widać też w tradycjach bożonarodzeniowych, jak choćby tych dotyczących prezentów. Przykładowo w Kraju Basków przynosi je górnik El Olentzero, w Katalonii Caga Tió, a w Galicji El Apalpador. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza dość dziwny zwyczaj z Barcelony i okolic. Caga Tió to nic innego jak przyozdobiony pieniek drewna. Zgodnie z tradycją w okresie świątecznym przykrywa się go kocem i karmi resztkami ze stołu, a ten we wigilię lub też Boże Narodzenie „wydala” (delikatnie rzecz ujmując) z siebie prezenty. By to zrobił, rodzina musi jednak zebrać się wokół niego i walić go kijkiem. Zdecydowanie normalniejszy jest św. Mikołaj z Kraju Basków. To poczciwy grubasek, w poszarpanym ubraniu, ubrudzony węglem, który nie stroni od alkoholu i jedzenia. Nie zapomina jednak o prezentach dla dzieci z Baskonii.

Pieniek wydalający prezenty to nie jedyny specyficzny symbol bożonarodzeniowy w Katalonii, nawiązujący do procesu fizjologicznego. Mieszkańcy tego regionu dekorują szopki postacią nazywaną caganer – przedstawia ona chłopa w czerwonej czapce na głowie, siedzącego na toalecie lub odsłaniającego pośladki. Niekiedy figurka ta jest nawiązaniem do nielubianych osób, najczęściej polityków.

Występowanie Bożego Narodzenia w Hiszpanii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota25.12.2021Boże Narodzenie w Hiszpanii 2021
Niedziela25.12.2022Boże Narodzenie w Hiszpanii 2022
Środa25.12.2024Boże Narodzenie w Hiszpanii 2024
Czwartek25.12.2025Boże Narodzenie w Hiszpanii 2025
Piątek25.12.2026Boże Narodzenie w Hiszpanii 2026
Sobota25.12.2027Boże Narodzenie w Hiszpanii 2027
Poniedziałek25.12.2028Boże Narodzenie w Hiszpanii 2028
Wtorek25.12.2029Boże Narodzenie w Hiszpanii 2029

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 25 grudnia