Boże Narodzenie w Kanadzie 2024

Do najbliższych obchodów Bożego Narodzenia w Kanadzie zostało 281 dni, czyli 9 miesięcy i 6 dni.

W 2024 roku Boże Narodzenie w Kanadzie przypada na 25 grudnia (środa).

Kanada to jeden z najbardziej „zimowych” krajów świata, więc o świąteczną pogodę tam nie trudno. Boże Narodzenie w krainie klonowego liścia jest jednak wyjątkowe z innego powodu - w tym ogromnym państwie mieszają się różne kultury i tradycje, co ma swoje odzwierciedlenie w obchodach gwiazdki.


Przygotowania do gwiazdki

Przygotowania do świąt Kanadyjczycy rozpoczynają kilka dni przed Wigilią, choć już w listopadzie zaczynają się pojawiać bożonarodzeniowe reklamy, piosenki czy promocje w sklepach. Mimo to wiele osób na ostatnią chwilę zostawia kupno choinki czy bardzo popularnych domów z piernika. Oficjalnie sezon świąteczny rozpoczyna akcja Christmas Lights Across Canada. Na miejskich choinkach czy ważnych budynkach (np. parlamentu w Kolumbii Brytyjskiej) odbywa się uroczysta ceremonia zaświecenia lampek, której towarzyszą m. in. koncerty, wizyta św. Mikołaja czy zawody saneczkarskie. Najciekawsze tego typu eventy odbywają się w Niagara Falls, Toronto, Ottawie i Vancouver.

Podobnie jak Amerykanie, także Kanadyjczycy przykładają dużą wagę do dekoracji świątecznych. W wielu domach wiesza się jemiołę ozdobioną dzwoneczkami oraz przyczepia skarpety na ścianach i kominku. Wszechobecne są również kolorowe lampki i inne świecące dekoracje, jak renifery czy postacie św. Mikołaja.


Boże Narodzenie w Kanadzie

Kanadyjczycy, tak jak i Polacy, Boże Narodzenie spędzają przede wszystkim w gronie rodzinnym. Obchody mogą się jednak różnić – Kanada to wielokulturowe państwo, zamieszkiwane przez potomków Francuzów, Anglików, Szkotów, Niemców, Włochów, czy Polaków. Największą spuściznę pozostawili po sobie Francuzi i Anglicy, więc warto zaznaczyć, że we francuskiej części Kanady głównym dniem świątecznym jest Wigilia. Do zwyczajów należy umieszczenie żłobka pod choinką i wspólna kolacja po przyjściu z pasterki. Posiłek spożywa się więc bardzo późno, choć oczywiście nie wszyscy czekają do godzin nocnych by posiedzieć z rodziną przy świątecznym stole. Ponadto w wieczór wigilijny dzieci i dorośli rozpakowują prezenty schowane przez św. Mikołaja w skarpetach. W angielskich prowincjach uroczyste obchody gwiazdki odbywają się w Boże Narodzenie. Rano jest czas na wręczanie upominków, następnie rodzina wybiera się do kościoła. Po przyjściu z mszy Kanadyjczycy z angielskimi korzeniami zasiadają do wspólnego obiadu.

Warto wspomnieć, że swoje tradycje świąteczne mają także rdzenni mieszkańcy Kanady. „SinckTuck" to festiwal zapoczątkowany przez Inuitów, obchodzony w niektórych prowincjach Kanady. Jego charakterystyczne cechy to pokazy tańca i wymienianie się prezentami.

Boże Narodzenie w Kanadzie to także różnorodna kuchnia – w części angielskiej na świątecznym stole stawia się przeważnie pieczonego indyka z warzywami, wołowinę oraz pudding, a we francuskiej Tourtiere, homara, ostrygi oraz czekoladowe ciasto Yule log w kształcie drewnianego kloca. Przodkowie Kanadyjczyków palili nim kiedyś w kominkach podczas świątecznego wieczoru. Natomiast w domach gdzie nie ma europejskich korzeni, jada się podobne potrawy jak w Święto Dziękczynienia. Popularnym deserem alkoholowym jest Eggnog, odpowiednik znanego w naszym kraju ajerkoniaku. Natomiast popularne kanadyjskie słodycze świąteczne to Barley Candy (mają kształty symboli związanych z gwiazdką, czyli św. Mikołaja, renifera, bałwana) oraz Chicken Bones – to różowe cukierki o smaku cynamonu.

Tradycje bożonarodzeniowe w Kanadzie

Wyjątkową tradycją Bożego Narodzenia w Kanadzie jest coroczne podarowywanie choinki sąsiadom z Ameryki. To dowód wdzięczności za pomoc podczas ogromnej tragedii w Halifax w 1917 roku. 6 grudnia zderzyły się tam statki, w wyniku czego zginęło ponad 1900 osób, a 9000 zostało rannych. Z Bostonu przysłano wtedy pomoc medyczną, żywność i sprzęt. W ramach podziękowań Kanadyjczycy wysłali do USA choinkę, tradycja trwa do dziś - zazwyczaj jest to jodła, które hodowane są w Nowej Szkocji.

W Nowej Fundlandii i Labradorze kultywowany jest ciekawy zwyczaj, trochę podobny do polskich kolędników czy gwiazdorów. Nazywa się Mummering i polega na odwiedzaniu domostw przez zamaskowanych sąsiadów lub krewnych. Gospodarz musi zgadnąć, który z jego znajomych przebrał się w kostium, a całej zabawie towarzyszą śpiewy, tańce i poczęstunek. Ten zwyczaj wywodzi się ze Szkocji, do Kanady przywieźli go osadnicy z tego kraju.
Popularnym zwyczajem w całym kraju jest robienie „ciasteczkowych przyjęć”, na które każdy przynosi własnoręcznie upieczone słodkości. Uczestnicy wymieniają się ciasteczkami i zabierają je do domu.

W wielu miastach organizowane są parady św. Mikołaja, największa i najstarsza ma miejsce w Toronto (pierwsza odbyła się w 1913 roku). Udział w niej bierze blisko 30 platform, zespołów muzycznych oraz tysiące mieszkańców Toronto, w tym oczywiście tłumy najmłodszych wielbicieli św. Mikołaja.

Występowanie Bożego Narodzenia w Kanadzie w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek25.12.2025Boże Narodzenie w Kanadzie 2025
Piątek25.12.2026Boże Narodzenie w Kanadzie 2026
Sobota25.12.2027Boże Narodzenie w Kanadzie 2027
Poniedziałek25.12.2028Boże Narodzenie w Kanadzie 2028
Wtorek25.12.2029Boże Narodzenie w Kanadzie 2029
Środa25.12.2030Boże Narodzenie w Kanadzie 2030
Czwartek25.12.2031Boże Narodzenie w Kanadzie 2031
Sobota25.12.2032Boże Narodzenie w Kanadzie 2032

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 25 grudnia