Początek roku szkolnego 2021/2022

Początek roku szkolnego 2021/2022 był 47 dni, czyli 1 miesiąc i 16 dni temu.

Początek roku szkolnego 2021/2022 przypadł na 1 września (środa).

Każdy z nas zna to uczucie. Ubieranie się na galowo, stanie na apelu, spotkania z kolegami, którzy po wakacjach są o wiele bardziej opaleni. Początek roku szkolnego to nieodłączna część życia każdego ucznia, która zawsze przypada na początku września.


Koniec laby, początek nauki

Każdy uczeń to potwierdzi – okres od zakończenia roku w czerwcu do jego rozpoczęcia we wrześniu mija w mgnieniu oka. Niektórzy są z tego powodu mało zadowoleni, inni nie mogą się doczekać pierwszego dzwonka. Spotkania z kolegami, opowieści wakacyjne, czyste konto jeśli chodzi o oceny.


Zwykle rok szkolny w Polsce zaczyna się 1 września. Wyjątkiem są lata kiedy ta data przypada w piątek, sobotę, albo niedzielę, wtedy pierwszy dzwonek może się trochę opóźnić - w takich sytuacjach rozpoczęcie roku szkolnego odbywa się w poniedziałek. Uczniowie zawsze ubierają się wtedy na galowo, uczestniczą w apelu i krótkim spotkaniu z wychowawcą. Tego dnia nie ma jeszcze żadnych lekcji, prawdziwa nauka zaczyna się dzień później.

"O której godzinie jest rozpoczęcie roku szkolnego?" - to dość powszechnie zadawane pytanie, gdy kończą się wakacje. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Dyrektor każdej szkoły ustala godzinę pierwszego spotkania w murach szkoły w nowym roku szkolnym. Zazwyczaj są to godziny poranne. Szczegóły są ogłaszane z kilkudniowym wyprzedzeniem na internetowej stronie szkoły i/lub w profilach na mediach społecznościowych. A w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze można zadzwonić do sekretariatu szkoły, gdzie otrzymasz pewne infromacje.

Początek roku szkolnego w innych krajach

Różne kraje mają różne tradycje związane z tym ważnym dniem. Miły zwyczaj spotkamy w krajach niemieckojęzycznych. Na osłodę końca wakacji dzieci otrzymują tam Schultüte. Jest to długi rożek (nawet 70 cm) wypełniony słodyczami oraz przyborami szkolnymi. Rodzice mogą kupić gotowe rożki w sklepach albo stworzyć własną wersję. W niektórych przedszkolach dzieci same przygotowują swój rożek. Również w Indiach dzieci są obsypywane prezentami. Ponieważ rozpoczęcie roku ma tam miejsce późną wiosną, w porze deszczowej, to dzieci otrzymują też kolorowe parasole.

Indie to nie jedyny kraj, w którym rok szkolny nie zaczyna się na początku września. W Anglii uczniowie wracają do ławek już w połowie sierpnia. Mają tam 3 semestry, a po każdym z nich pewnego rodzaju ferie. Również niektóre szkoły i uczelnie w Stanach Zjednoczonych zaczynają naukę już w sierpniu. Kompletnie inaczej sytuacja wygląda w Australii. Tam rok szkolny rozpoczyna się na przełomie stycznia i lutego i trwa aż do grudnia. Uczniowie mają za to więcej przerw w ciągu roku.


Rozpocznij ze swoim dzieckiem własne tradycje

Rozpoczęcie roku szkolnego to świetny moment na stworzenie własnych obchodów. Niekoniecznie muszą to być prezenty dla dziecka. Może tego dnia warto zabrać je na lody, żeby początek września kojarzyło tak samo dobrze, jak koniec czerwca.