Początek roku szkolnego 2021/2022

Do Początku roku szkolnego 2021/2022 zostało 39 dni, czyli 1 miesiąc i 8 dni.

Początek roku szkolnego 2021/2022 przypada na 1 września (środa).

Każdy z nas zna to uczucie. Ubieranie się na galowo, stanie na apelu, spotkania z kolegami, którzy po wakacjach są o wiele bardziej opaleni. Początek roku szkolnego to nieodłączna część życia każdego ucznia, która zawsze przypada na początku września.


Koniec laby, początek nauki

Każdy uczeń to potwierdzi – okres od zakończenia roku w czerwcu do jego rozpoczęcia we wrześniu mija w mgnieniu oka. Niektórzy są z tego powodu mało zadowoleni, inni nie mogą się doczekać pierwszego dzwonka. Spotkania z kolegami, opowieści wakacyjne, czyste konto jeśli chodzi o oceny.


Zazwyczaj rok szkolny zaczyna się 1 września. Wyjątkiem są lata kiedy ta data przypada w piątek, sobotę, albo niedzielę, wtedy pierwszy dzwonek może się trochę opóźnić. Uczniowie zawsze ubierają się wtedy na galowo, uczestniczą w apelu i krótkim spotkaniu z wychowawcą. Tego dnia nie ma jeszcze żadnych lekcji, prawdziwa nauka zaczyna się dzień później.


Różne kraje mają różne tradycje związane z tym ważnym dniem. Miły zwyczaj spotkamy w krajach niemieckojęzycznych. Na osłodę końca wakacji dzieci otrzymują tam Schultüte. Jest to długi rożek (nawet 70 cm) wypełniony słodyczami oraz przyborami szkolnymi. Rodzice mogą kupić gotowe rożki w sklepach albo stworzyć własną wersję. W niektórych przedszkolach dzieci same przygotowują swój rożek. Również w Indiach dzieci są obsypywane prezentami. Ponieważ rozpoczęcie roku ma tam miejsce późną wiosną, w porze deszczowej, to dzieci otrzymują też kolorowe parasole.


Indie to nie jedyny kraj, w którym rok szkolny nie zaczyna się na początku września. W Anglii uczniowie wracają do ławek już w połowie sierpnia. Mają tam 3 semestry, a po każdym z nich pewnego rodzaju ferie. Również niektóre szkoły i uczelnie w Stanach Zjednoczonych zaczynają naukę już w sierpniu. Kompletnie inaczej sytuacja wygląda w Australii. Tam rok szkolny rozpoczyna się na przełomie stycznia i lutego i trwa aż do grudnia. Uczniowie mają za to więcej przerw w ciągu roku.


Rozpocznij ze swoim dzieckiem własne tradycje

Rozpoczęcie roku szkolnego to świetny moment na stworzenie własnych obchodów. Niekoniecznie muszą to być prezenty dla dziecka. Może tego dnia warto zabrać je na lody, żeby początek września kojarzyło tak samo dobrze, jak koniec czerwca.