Dzień Chruścików 2022

Obchody Dnia Chruścików były 57 dni, czyli 1 miesiąc i 26 dni temu.

W 2022 roku obchody Dnia Chruścików przypadły na 11 grudnia (niedziela).

11 grudnia obchodzony jest Dzień Chruścika i wbrew skojarzeniom, święto nie jest poświęcone wyrobom cukierniczym lub suchym patykom. Bohaterami Dnia są małe owady wodne, zwane chruścikami. Stworzenia występują we wszystkich typach wód śródlądowych i mierzą od 2 mm do 4-5 cm. Największe znane chruściki zamieszkują Himalaje, a rozpiętość ich skrzydeł dochodzi do 8 cm. Larwy tych owadów osiągają wielkość 2-40 mm, zaś ich domki mogą być nieco większe (do 6 cm). W Polsce występuje blisko 290 gatunków, w Europie ponad 900, zaś na całym świecie opisano ponad 14 tysięcy gatunków obecnie żyjących oraz 685 gatunków kopalnych. Jednak eksperci uważają, że na całej planecie może występować nawet do 50 tys. gatunków tych owadów.

A czym żywią się chruściki? Postacie dorosłe owadów odżywiają się sokami roślinnymi, zaś niektóre gatunki nie spożywają żadnego pokarmu. Larwy chruścików, w zależności od gatunku, odżywiają się mniejszymi owadami, roślinami, oraz mieszaniną złożoną z częściowo rozłożonych szczątków roślinnych i zwierzęcych.

A jak powstał Dzień Chruścika? 11 grudnia 2002 roku Lech Pietrzak, który w tym czasie był doktorantem w Katedrze Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, spędzał kolejny dzień przy oznaczaniu chruścików. W codziennej pracy słuchał radia i w audycji poświęconej nietypowym świętom usłyszał, że akurat 11 grudnia jest dniem osieroconym. Prowadzący program ogłosił konkurs na najlepszą okazję do świętowania w tym dniu. Lech Pietrzak napisał e-mail z propozycją obchodów Dnia Chruścika. Pomysł został przyjęty przez słuchaczy i w 2003 roku, w Olsztynie nad jeziorem Kortowskim odbyła się prapremiera Dnia Chruścika. Od tamtej pory, corocznie w Olsztynie organizowane jest to święto. W tym Dniu odbywają się seminaria naukowe i popularnonaukowe sesje, które gromadzą chruścikarzy i miłośników innych owadów wodnych z całej Polski.

Celem Dnia jest propagowanie wiedzy o chruścikach, jako pożytecznych owadach wodnych oraz integracja środowisk miłośników przyrody.