A czym żywią się chruściki? Postacie dorosłe owadów odżywiają się sokami roślinnymi, zaś niektóre gatunki nie spożywają żadnego pokarmu. Larwy chruścików, w zależności od gatunku, odżywiają się mniejszymi owadami, roślinami, oraz mieszaniną złożoną z częściowo rozłożonych szczątków roślinnych i zwierzęcych.
A jak powstał Dzień Chruścika? 11 grudnia 2002 roku Lech Pietrzak, który w tym czasie był doktorantem w Katedrze Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, spędzał kolejny dzień przy oznaczaniu chruścików. W codziennej pracy słuchał radia i w audycji poświęconej nietypowym świętom usłyszał, że akurat 11 grudnia jest dniem osieroconym. Prowadzący program ogłosił konkurs na najlepszą okazję do świętowania w tym dniu. Lech Pietrzak napisał e-mail z propozycją obchodów Dnia Chruścika. Pomysł został przyjęty przez słuchaczy i w 2003 roku, w Olsztynie nad jeziorem Kortowskim odbyła się prapremiera Dnia Chruścika. Od tamtej pory, corocznie w Olsztynie organizowane jest to święto. W tym Dniu odbywają się seminaria naukowe i popularnonaukowe sesje, które gromadzą chruścikarzy i miłośników innych owadów wodnych z całej Polski.
Celem Dnia jest propagowanie wiedzy o chruścikach, jako pożytecznych owadach wodnych oraz integracja środowisk miłośników przyrody.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony