A czym żywią się chruściki? Postacie dorosłe owadów odżywiają się sokami roślinnymi, zaś niektóre gatunki nie spożywają żadnego pokarmu. Larwy chruścików, w zależności od gatunku, odżywiają się mniejszymi owadami, roślinami, oraz mieszaniną złożoną z częściowo rozłożonych szczątków roślinnych i zwierzęcych.
A jak powstał Dzień Chruścika? 11 grudnia 2002 roku Lech Pietrzak, który w tym czasie był doktorantem w Katedrze Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, spędzał kolejny dzień przy oznaczaniu chruścików. W codziennej pracy słuchał radia i w audycji poświęconej nietypowym świętom usłyszał, że akurat 11 grudnia jest dniem osieroconym. Prowadzący program ogłosił konkurs na najlepszą okazję do świętowania w tym dniu. Lech Pietrzak napisał e-mail z propozycją obchodów Dnia Chruścika. Pomysł został przyjęty przez słuchaczy i w 2003 roku, w Olsztynie nad jeziorem Kortowskim odbyła się prapremiera Dnia Chruścika. Od tamtej pory, corocznie w Olsztynie organizowane jest to święto. W tym Dniu odbywają się seminaria naukowe i popularnonaukowe sesje, które gromadzą chruścikarzy i miłośników innych owadów wodnych z całej Polski.
Celem Dnia jest propagowanie wiedzy o chruścikach, jako pożytecznych owadach wodnych oraz integracja środowisk miłośników przyrody.