Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy 2024

Obchody Dnia Dojazdu Rowerem do Pracy były 31 dni, czyli 1 miesiąc temu.

W 2024 roku obchody Dnia Dojazdu Rowerem do Pracy przypadły na 17 maja (piątek).

Kolejny poranek, kolejny korek? Jeśli masz już tego dość, może to najlepszy czas, aby pomyśleć o zdrowej alternatywie pokonania drogi do pracy. Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy to dobra okazja na rozpoczęcie!

Czym jest Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy?

Są to coroczne obchody zapoczątkowane przez Ligę Amerykańskich Rowerzystów w 1956 roku. Choć to tylko jeden dzień – trzeci piątek maja – skupia się na promowaniu korzyści zdrowotnych płynących z regularnej jazdy na rowerze do pracy. Jakie są te korzyści?


Święto ma promować aktywność fizyczną i ekologię

Po pierwsze – nasze zdrowie. Jazda rowerem do pracy oznacza, że ​​musimy wstać trochę wcześniej, dzięki czemu mamy więcej czasu na porządne pobudki i zaplanowanie dnia. Ćwiczenia fizyczne zawsze sprawiają, że czujemy się lepiej i szczęśliwsi, dzięki czemu mamy lepsze nastawienie do pracy i wszystkich wyzwań dnia. Stajemy się też zdrowsi fizycznie – poprawiamy kondycję, chudniemy i stajemy się bardziej świadomi naszej diety i sylwetki.

Po drugie, jazda na rowerze do pracy pomaga nam zaoszczędzić pieniądze. Paliwo w dzisiejszych czasach jest coraz droższe, podobnie jak bilety komunikacji miejskiej. Rower to tylko jednorazowy koszt, który daje nam zarówno zdrowie, jak i oszczędność kosztów. Wreszcie, kiedy jeździsz rowerem do pracy, ratujesz planetę. Dosłownie. Każdy samochód na ulicy emituje tony CO2. Rower jest o wiele zdrowszy dla środowiska i każde działanie podjęte w celu jego ratowania jest warte każdego wysiłku.


Dzień celebrowany jest nie tylko w USA

Choć pomysł pojawił się w Stanach Zjednoczonych, dziś Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy obchodzony jest w wielu częściach świata, zarówno w obu Amerykach jak i Europie i Azji. Co roku w trzeci piątek maja ludzie na całym świecie są zachęcani do odkrywania korzyści płynących z dojazdów rowerowych. Pomysł nie ogranicza się tylko do jednego dnia w roku – powinien raczej motywować do rozpoczęcia zdrowszego i bardziej świadomego trybu życia. Oczywiście nie oznacza to, że musisz jeździć rowerem do pracy nawet podczas śnieżycy, ale Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy może nam pokazać, że jazda na rowerze może być bardzo satysfakcjonująca i zachęcająca.


Udział w wydarzeniu

Czy warto wziąć udział w wydarzeniu? Po prostu spróbuj i przekonaj się w tym roku! Tysiące ludzi na całym świecie zmieniło już swoje nastawienie i styl życia z powodu dojazdów rowerowych. Tylko w Stanach Zjednoczonych w latach 2000-2011 liczba osób dojeżdżających rowerem wzrosła o ponad 47%! Z roku na rok w Bike to Work Day odbywa się coraz więcej imprez, a kolejne firmy dołączają do obchodów, rozdając uczestnikom bezpłatne śniadanie lub kawę w drodze do pracy. Jeśli możesz zrobić coś dobrego dla swojego zdrowia i jednocześnie dobrego dla planety, dlaczego nie spróbować?

Data święta nie jest przypadkowa – końcówka maja to idealny moment na wyciągnięcie roweru z piwnicy. Na początek możemy robić krótsze rundki, jeżeli boimy się, że możemy nie dać rady dojechać do pracy. Z czasem nasza kondycja się na pewno poprawi. Pamiętajmy o kasku, odpowiednim nawodnieniu i ruszajmy w drogę!