Pierwsze wzmianki o kajdankach sięgają jeszcze czasów starożytnych. Mowa o nich w opowieści Wergiliusza o micie Proteusza, greckiego boga posiadającego dar proroctwa. Kiedy ktoś jednak próbował się do niego zbliżyć, Proteusz zmieniał kształt i uciekał. Pewnego dnia Aristaeus, syn Apolla, za wszelką cenę chciał dowiedzieć się, dlaczego umierają jego pszczoły. Do złapania Proteusza wykorzystał właśnie przedmiot na wzór kajdanek i wymusił na nim poradę odnośnie odzyskania życia przez owady. Pierwsze metalowe kajdanki również pochodzą z odległych czasów, jednak raczej rzadko spełniały swoje zadanie. Miały bowiem tylko jeden rozmiar, a to oznaczało, że przestępca mógł się łatwo z nich wywinąć, jeśli były zbyt małe lub za duże.
W 1862 roku W. V Adams opatentował pierwszą regulowaną konstrukcję zapadki, później usprawnioną przez Orsona C. Phelpsa. Na bazie tych wynalazków John Tower stworzył kajdanki, które wiele lat dominowały na rynku. W 1912 roku George A. Carney otrzymał patent na regulowane kajdanki z mechanizmem wahadłowym. Były one lekkie, miały ujednolicony rozmiar i pozwalały stróżom prawa w szybki i bezpieczny sposób zakładać je przestępcom. Patent Carneya został w 1914 roku kupiony przez Jamesa Miltona Gilla, komisarza policji Springfield w stanie Massachusetts. W tym samym roku założył on firmę Peerless Handcuff Company. Gill nie mając żadnego doświadczenia w produkcji poprosił o pomoc swojego przyjaciela Josepha H. Wessona z firmy Smith & Wesson. Obecnie to jeden z najważniejszych producentów kajdanek na świecie, a kajdanki na patencie Carneya stanowią wzór dla innych.
Dzień Kajdanek
Dzień Kajdanek został uchwalony w 2010 roku przez Handcuff Warehouse i Peerless Handcuff Company. Data obchodów to 20 lutego, czyli w rocznicę patentu Carneya. Celem święta jest docenienie tego odkrycia, w końcu służy ono wszystkim dobrym ludziom. Bez nich pewnie trudniej byłoby zapanować nad agresywnymi osobami. Policja, więzienia i inne organy ścigania nie mogłyby funkcjonować bez nowoczesnych kajdanek.
Kajdanki są jednak wykorzystywane nie tylko przez policjantów. Drugą grupą zawodową, gdzie ten przedmiot jest często w użyciu, są iluzjoniści. Uwalnianie się w magiczny sposób z objęć kajdanek jest częścią niejednego show. Za mistrza w tym fachu uchodzi oczywiście Harry Houdini, który potrafił wydostać się ze skrzyni umieszczonej w wodzie, pomimo tego, że był zakuty w kajdanki i obwiązany linami.
Z okazji Dnia Kajdanek Peerless Handcuff Company organizuje konkurs, w którym można sprawdzić swoją wiedzę na temat tego przedmiotu. W quizie mogą pojawić się takie pytania, jak ilość kajdanek niklowych wyprodukowanych przez firmę Peerless Handcuff Company, z jakich krajów pochodzą inne typy kajdanek czy jakie kajdanki nosili ludzie podejrzani o spisek przeciwko Abrahamowi Lincolnowi. Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony