Dzień Kajdanek 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Kajdanek zostało 77 dni, czyli 2 miesiące i 15 dni.

W 2024 roku Dzień Kajdanek przypada na 20 lutego (wtorek).

20 lutego to z pewnością dzień, który lubią policjanci, a nienawidzą przestępcy. Dlaczego? Wtedy przypada Dzień Kajdanek (Handcuff Day), w rocznicę zarejestrowania patentu tego przedmiotu służącego do obezwładniania człowieka.

Historia kajdanek

Pierwsze wzmianki o kajdankach sięgają jeszcze czasów starożytnych. Mowa o nich w opowieści Wergiliusza o micie Proteusza, greckiego boga posiadającego dar proroctwa. Kiedy ktoś jednak próbował się do niego zbliżyć, Proteusz zmieniał kształt i uciekał. Pewnego dnia Aristaeus, syn Apolla, za wszelką cenę chciał dowiedzieć się, dlaczego umierają jego pszczoły. Do złapania Proteusza wykorzystał właśnie przedmiot na wzór kajdanek i wymusił na nim poradę odnośnie odzyskania życia przez owady. Pierwsze metalowe kajdanki również pochodzą z odległych czasów, jednak raczej rzadko spełniały swoje zadanie. Miały bowiem tylko jeden rozmiar, a to oznaczało, że przestępca mógł się łatwo z nich wywinąć, jeśli były zbyt małe lub za duże.

W 1862 roku W. V Adams opatentował pierwszą regulowaną konstrukcję zapadki, później usprawnioną przez Orsona C. Phelpsa. Na bazie tych wynalazków John Tower stworzył kajdanki, które wiele lat dominowały na rynku. W 1912 roku George A. Carney otrzymał patent na regulowane kajdanki z mechanizmem wahadłowym. Były one lekkie, miały ujednolicony rozmiar i pozwalały stróżom prawa w szybki i bezpieczny sposób zakładać je przestępcom. Patent Carneya został w 1914 roku kupiony przez Jamesa Miltona Gilla, komisarza policji Springfield w stanie Massachusetts. W tym samym roku założył on firmę Peerless Handcuff Company. Gill nie mając żadnego doświadczenia w produkcji poprosił o pomoc swojego przyjaciela Josepha H. Wessona z firmy Smith & Wesson. Obecnie to jeden z najważniejszych producentów kajdanek na świecie, a kajdanki na patencie Carneya stanowią wzór dla innych.

Dzień Kajdanek

Dzień Kajdanek został uchwalony w 2010 roku przez Handcuff Warehouse i Peerless Handcuff Company. Data obchodów to 20 lutego, czyli w rocznicę patentu Carneya. Celem święta jest docenienie tego odkrycia, w końcu służy ono wszystkim dobrym ludziom. Bez nich pewnie trudniej byłoby zapanować nad agresywnymi osobami. Policja, więzienia i inne organy ścigania nie mogłyby funkcjonować bez nowoczesnych kajdanek.

Kajdanki są jednak wykorzystywane nie tylko przez policjantów. Drugą grupą zawodową, gdzie ten przedmiot jest często w użyciu, są iluzjoniści. Uwalnianie się w magiczny sposób z objęć kajdanek jest częścią niejednego show. Za mistrza w tym fachu uchodzi oczywiście Harry Houdini, który potrafił wydostać się ze skrzyni umieszczonej w wodzie, pomimo tego, że był zakuty w kajdanki i obwiązany linami.

Z okazji Dnia Kajdanek Peerless Handcuff Company organizuje konkurs, w którym można sprawdzić swoją wiedzę na temat tego przedmiotu. W quizie mogą pojawić się takie pytania, jak ilość kajdanek niklowych wyprodukowanych przez firmę Peerless Handcuff Company, z jakich krajów pochodzą inne typy kajdanek czy jakie kajdanki nosili ludzie podejrzani o spisek przeciwko Abrahamowi Lincolnowi. Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody.