Dzień Pocieszania się 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Pocieszania się zostało 249 dni, czyli 8 miesięcy i 4 dni.

W 2025 roku Dzień Pocieszania się przypada na 22 lutego (sobota).

Emocje to coś, z czym nawet dorośli mają problemy, nie wspominając już o dzieciach. Dlatego w Dzień Pocieszania się, który przypada 22 lutego, warto porozmawiać z dzieckiem o jego uczuciach i o tym, jak sobie z nimi radzić.


Dajmy dzieciom okazję do wyrażenia swoich uczuć

W przypadku dzieci często skupiamy się na ich rozwoju, bezpieczeństwie, zabawie, ale zapominamy, że przeżywają te same emocje co my. Z racji wieku często jednak gorzej sobie z nimi radzą. Z okazji tego święta warto porozmawiać z naszym dzieckiem o uczuciach. Zapytać czym według niego jest smutek, jak się objawia, jak sobie z nim radzić. Warto również omówić zdrowe sposoby, w jakie można sobie poprawić humor: rozmowa, spacer, czas spędzony z bliskimi.

Taka rozmowa może też rozbudzić w dzieciach empatię. Możemy nauczyć je jak mogą kogoś pocieszyć i jak zauważyć, że kolega czy koleżanka mają gorszy dzień. Taka nauka jest tak samo istotna jak nauczenie naszej pociechy tabliczki mnożenia czy czytania. Dzięki temu w dorosłym życiu dziecko może być bardziej świadome swoich uczuć, ale też uczuć ludzi wokół niego. Warto też dać sygnał naszemu dziecku, że może do nas przyjść ze swoimi problemami nie tylko 22 lutego.

W święto promowane jest też czytanie dzieciom, szczególnie książek, które pomogą im zrozumieć świat uczuć.