Dzień Niespodziewanego Całusa 2021

Do najbliższych obchodów Dnia Niespodziewanego Całusa zostało 31 dni, czyli 1 miesiąc .

W 2021 roku Dzień Niespodziewanego Całusa przypada na 24 lutego (środa).

24 lutego obchodzony jest Dzień Niespodziewanego Całusa. W jaki sposób można świętować ten dzień? Jak sama nazwa mówi, w tym dniu królują niespodziewane pocałunki, które mogą stanowić wyraz uczuć, podziękowania lub przywitania.

Pocałunek jest stałym elementem wielu kultur i tradycyjnych zwyczajów. Kiedy najczęściej obdarowujemy krótkim całusem? Oczywiście, w czasie sylwestrowej nocy. Pocałunek o północy jest jednym z najprzyjemniejszych noworocznych symboli. Zwyczaj pochodzi ze starożytnych rzymskich festiwali równości i pojednania ku czci Saturna – Saturnaliów oraz obchodów związanych z magicznym przesileniem zimowym. W tym czasie starożytni przodkowie obdarowywali się całusami, które były sposobem na przetrwanie miłości oraz przyciągnięciem szczęścia w nadchodzącym roku. W trakcie sylwestrowej nocy, to pocałunek o północy jest wyrazem nadziei i bliskości zakochanych osób. Kolejnym symbolicznym całusem jest pocałunek ślubny. Ten zwyczaj również prawdopodobnie pochodzi ze starożytnego Rzymu, gdzie na Półwyspie Apenińskim pocałunek przed grupą ludzi był świadectwem zaręczenia się dwojga osób. Również pocałunki świadczyły o gwarancji wszelkich umów.

Współcześnie pocałunek ślubny jest wyrazem zespolenia dusz oraz symbolem wiecznej miłości. Dość starym zwyczajem i coraz rzadziej praktykowanym jest zwyczaj całowania w rękę kobiety na przywitanie. Według dzisiejszego savoir-vivre, całowanie w rączkę nie powinno odbywać się pod gołym niebem, w komunikacji miejskiej, w miejscach publicznych oraz w pracy. Pierwsza z inicjatywą wychodzi kobieta, unosząc rękę w stronę mężczyzny, ale decyzja pocałowania dłoni podejmowana jest w całości przez panów. Co ciekawe, gdy w towarzystwie zostanie pocałowana ręka kobiety to każda dziewczyna musi zostać w ten sam sposób przywitana. Całus w rękę wymaga jednak pewnego taktu oraz wyczucia, bowiem nie każda dama aprobuje taki sposób przywitania. Dzień Niespodziewanego Całusa jest okazją do wręczenia pocałunków najbliższym osobom. To dzień, który podobnie jak w Dniu Pocałunków warto spędzić „całuśnie” z partnerem lub partnerką.

Występowanie Dnia Niespodziewanego Całusa w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela24.02.2019Dzień Niespodziewanego Całusa 2019
Poniedziałek24.02.2020Dzień Niespodziewanego Całusa 2020
Czwartek24.02.2022Dzień Niespodziewanego Całusa 2022
Piątek24.02.2023Dzień Niespodziewanego Całusa 2023
Sobota24.02.2024Dzień Niespodziewanego Całusa 2024
Poniedziałek24.02.2025Dzień Niespodziewanego Całusa 2025
Wtorek24.02.2026Dzień Niespodziewanego Całusa 2026
Środa24.02.2027Dzień Niespodziewanego Całusa 2027

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 24 lutego