Dzień Opowiadania Bajek 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Opowiadania Bajek zostało 145 dni, czyli 4 miesiące i 22 dni.

W 2024 roku Dzień Opowiadania Bajek przypada na 26 lutego (poniedziałek).

Mowa tutaj nie o bajkach typu „Kochanie, wychodzę tylko na godzinkę”, a o bajkach dla dzieci. Pierwsze z nich powstały tysiące lat temu, a niektóre są dzisiaj stosowane w terapii dzieci. Dzień Opowiadania Bajek obchodzimy 26 lutego.


Dawne bajki miały na celu straszyć

Nie wszystkie, ale wiele opowieści miało sprawić, że dzieci będą grzeczniejsze. Bajki opowiadano kiedyś przy ogniskach i często miały w sobie ziarenko prawny. Tak jest z opowieścią o Śnieżce i 7 krasnoludkach. Za Śnieżkę uważa się córkę jednej z bogatych niemieckich rodzin, która była właścicielami kopalni. Ze względu na ich rozmiar do pracy często zatrudniano karłów albo dzieci. Inne bajki to mity i legendy, często opowiadające o męstwie i odwadze. Dopiero w średniowieczu w bajkach zaczęły się pojawiać wróżki, elfy czy gnomy.


Osobami, które miały największy wkład w zebranie starych bajek, przypowieści i historii są bracia Grimm. Jakob i Wilhelm postawili sobie za cel opublikowanie baśni w formie jak najbardziej zbliżonej do oryginału. Właśnie dlatego ich historie miały często dosyć mroczny klimat i były przeznaczone raczej dla dorosłych. Przykładem może być Kopciuszek, w którym złe siostry obcięły sobie palce u stóp, żeby wcisnąć je w pantofelek.


Twórcą bajek typowo dla dzieci był Hans Christian Andersen. Pierwsze bajki opublikował w 1829 roku. Duńczykowi zawdzięczamy np. Małą Syrenkę czy Księżniczkę na ziarnku grochu. Jego opowieści są pozytywne i bezpieczne dla najmłodszych.


Czytanie bajek dzieciom, to nie tylko wspaniała metoda na ich usypianie. Pedagodzy podkreślają wiele pozytywnych cech dla dzieci, ale też rodziców. Dzieci, którym rodzice czytają, łatwiej pokonują lęki i słabości, łatwiej pojmują swoje uczucia, lepiej rozumieją świat i jego problemy. Jest to też wspaniały forma spędzania wspólnego czasu, podczas której rodzic może lepiej poznać swoje dziecko i jego sposób myślenia. Bruno Bettelheim jest pomysłodawcą bajkoterapii, którą stosuje się w przypadku dzieci wczesnoszkolnych.


Stwórz ze swoim dzieckiem własną bajkę

Można pójść o krok dalej i zamiast czytać dziecku znane i lubiane opowieści, warto stworzyć z nim własną wersję. Przepis na bajkę jest prosty – element magiczny, pokonywanie trudności i happy end z morałem.