Dzień Opowiadania Bajek 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Opowiadania Bajek zostało 228 dni, czyli 7 miesięcy i 13 dni.

W 2025 roku Dzień Opowiadania Bajek przypada na 26 lutego (środa).

Mowa tutaj nie o bajkach typu „Kochanie, wychodzę tylko na godzinkę”, a o bajkach dla dzieci. Pierwsze z nich powstały tysiące lat temu, a niektóre są dzisiaj stosowane w terapii dzieci. Dzień Opowiadania Bajek obchodzimy 26 lutego.


Dawne bajki miały na celu straszyć

Nie wszystkie, ale wiele opowieści miało sprawić, że dzieci będą grzeczniejsze. Bajki opowiadano kiedyś przy ogniskach i często miały w sobie ziarenko prawny. Tak jest z opowieścią o Śnieżce i 7 krasnoludkach. Za Śnieżkę uważa się córkę jednej z bogatych niemieckich rodzin, która była właścicielami kopalni. Ze względu na ich rozmiar do pracy często zatrudniano karłów albo dzieci. Inne bajki to mity i legendy, często opowiadające o męstwie i odwadze. Dopiero w średniowieczu w bajkach zaczęły się pojawiać wróżki, elfy czy gnomy.


Osobami, które miały największy wkład w zebranie starych bajek, przypowieści i historii są bracia Grimm. Jakob i Wilhelm postawili sobie za cel opublikowanie baśni w formie jak najbardziej zbliżonej do oryginału. Właśnie dlatego ich historie miały często dosyć mroczny klimat i były przeznaczone raczej dla dorosłych. Przykładem może być Kopciuszek, w którym złe siostry obcięły sobie palce u stóp, żeby wcisnąć je w pantofelek.


Twórcą bajek typowo dla dzieci był Hans Christian Andersen. Pierwsze bajki opublikował w 1829 roku. Duńczykowi zawdzięczamy np. Małą Syrenkę czy Księżniczkę na ziarnku grochu. Jego opowieści są pozytywne i bezpieczne dla najmłodszych.


Czytanie bajek dzieciom, to nie tylko wspaniała metoda na ich usypianie. Pedagodzy podkreślają wiele pozytywnych cech dla dzieci, ale też rodziców. Dzieci, którym rodzice czytają, łatwiej pokonują lęki i słabości, łatwiej pojmują swoje uczucia, lepiej rozumieją świat i jego problemy. Jest to też wspaniały forma spędzania wspólnego czasu, podczas której rodzic może lepiej poznać swoje dziecko i jego sposób myślenia. Bruno Bettelheim jest pomysłodawcą bajkoterapii, którą stosuje się w przypadku dzieci wczesnoszkolnych.


Stwórz ze swoim dzieckiem własną bajkę

Można pójść o krok dalej i zamiast czytać dziecku znane i lubiane opowieści, warto stworzyć z nim własną wersję. Przepis na bajkę jest prosty – element magiczny, pokonywanie trudności i happy end z morałem.

Występowanie Dnia Opowiadania Bajek w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela26.02.2023Dzień Opowiadania Bajek 2023
Poniedziałek26.02.2024Dzień Opowiadania Bajek 2024
Czwartek26.02.2026Dzień Opowiadania Bajek 2026
Piątek26.02.2027Dzień Opowiadania Bajek 2027
Sobota26.02.2028Dzień Opowiadania Bajek 2028
Poniedziałek26.02.2029Dzień Opowiadania Bajek 2029
Wtorek26.02.2030Dzień Opowiadania Bajek 2030
Środa26.02.2031Dzień Opowiadania Bajek 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 26 lutego