Dzień Wiedzy o Anosmii 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Wiedzy o Anosmii zostały 223 dni, czyli 7 miesięcy i 8 dni.

W 2025 roku Dzień Wiedzy o Anosmii przypada na 27 lutego (czwartek).

Dzień Wiedzy o Anosmii (ang. Anosmia Awareness Day) to dzień szerzenia świadomości na temat Anosmii, utraty zmysłu węchu, i odbywa się każdego roku 27 lutego.

Zwolennicy Dnia Wiedzy o Anosmii sugerują, że ponieważ istnieje stosunkowo mniej widocznych i praktycznych trudności związanych z zaburzeniami węchu niż z upośledzeniem wzroku lub słuchu, charakter zaburzenia węchu i jego konsekwencje dla bezpieczeństwa i jakości życia jednostki nie są szeroko rozumiane. Celem Dnia jest ujawnienie tej sytuacji, dążenie do opracowania skutecznych metod leczenia i poinformowanie opinii publicznej o poważnym wpływie, jaki anosmia może mieć na życie danej osoby. Wykazano, że osoby cierpiące na kosmos są podatne na niebezpieczne sytuacje, takie jak wycieki gazu, pożary, niebezpieczne opary chemiczne i spożywanie zepsutego jedzenia. [1]Ponadto osoby z utratą węchu mogą również mieć trudności z jedzeniem z powodu bliskiego związku między zapachem a smakiem. [2] Badania wskazują również, że u niektórych osób dochodzi do depresji w reakcji na poczucie izolacji społecznej , lęki związane z bezpieczeństwem i osobistym zarządzaniem zapachem, a także zmniejszony związek z przyjemnością, emocjami i pamięcią

Dzień Wiedzy o Anosmii został po raz pierwszy zainaugurowany przez Daniela Scheina, amerykańskiego mężczyznę z zaburzeniami węchu, 27 lutego 2012 r. na popularnym portalu społecznościowym. Inicjatywę podjęły różne organizacje związane zawodowo z zapachem oraz organizacje charytatywne. W polskich kalendarzach Dzień Wiedzy o Anosmii pojawił się dopiero w 2017 r. za sprawą właściciela serwisu Kalbi.pl i bimKal.pl i zaczęto o nim wspominać zarówno w radiu i telewizji.