Dzień Kibica Cracovii 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Kibica Cracovii zostało 78 dni, czyli 2 miesiące i 16 dni.

W 2025 roku Dzień Kibica Cracovii przypada na 28 lutego (piątek).

Dzień Kibica Cracovii obchodzony jest 28 lutego, jako upamiętnienie manifestacji kibiców na ul. Basztowej w 2001 roku, które uważane jest za moment ocalenia Klubu Cracovia. Pomysłodawcą święta był Zarząd Koła Sympatyków KS Cracovia, jednomyślnie ustanawiając Dzień Kibica Cracovii.

Cracovia to bardzo ważna drużyna w polskim futbolu. To jej działacze doprowadzili do powstania Związku Polskiego Piłki Nożnej, skupiającego obecnie wszystkie drużyny grające w zawodowych szczeblach ligowych. Związek z naszym krajem Craxa podkreśla choćby biało-czerwonymi barwami, choć grali w niej także Anglicy, Austriacy, Węgrzy i Żydzi. Grono sympatyków Cracovii także jest zróżnicowane – od takich osobistości jak: Jan Paweł II, Mieczysław Fogg, Marek Grechuta, Józef Piłsudski po robotników.

Cracovia jest najstarszym klubem sportowym w Polsce, który powstał 13 czerwca 1906 roku. Od tego czasu dzieje Klubu Cracovii naznaczone są zarówno sukcesami jak i porażkami. W dniu 13 czerwca 1906 roku odbył się pierwszy trening „Akademików”, drużyny Klubu Cracovii. Przed występem w jesiennym turnieju, akademicy przyjęli nazwę „Akademicki Klub Footballowy Cracovia”. W historii klubu, najważniejszymi drużynami są „Biało-czerwoni”, którzy zostali nazwani od koszulek podarowanych przez dr Tadeusza Kończyskiego za odniesione w 1906 roku zwycięstwo w „turnieju jesiennym” oraz wspomniani „Akademicy”. W 1907 roku zostały połączone dwie drużyny, „Biało-czerwoni” i „Akademicy”. Nowa drużyna przyjęła nazwę od „Akademików”, zaś strój stanowiły koszulki w biało-czerwone pasy. Po zakończeniu I wojny światowej, drużyna zaczęła odnosić największe zwycięstwa, zdobywając w 1920 roku mistrzostwo Polski w pierwszych rozgrywkach. W okresie powojennym, w czerwcu 1949 roku z nazwy drużyny znika łacińska nazwa Krakowa oraz usunięte zostają z koszulek biało-czerwone pasy. Od tej chwili do 1955 roku, drużyna funkcjonuje pod nazwą „Terenowe Koło Sportowe Sparta”. Kluby sportowe zostały podporządkowane zrzeszeniom, tak więc Klub Cracovia najpierw podlegał pod MPK, zaś następnie pod spółdzielnie spożywców.

Od lat 50. klub zaczął borykać się z problemami, spadkami i awansami. W 1997 roku klub został przekształcony w Sportową Spółkę Akcyjną, zaś największą trudność stanowiły niewystarczające fundusze. Doszło nawet do tego, że najstarszy klub w Polsce został bez dachu nad głową. Wtedy do akcji postanowili wkroczyć zdesperowani kibice. Cracovia została uratowana, głównie dzięki ofiarności kibiców zrzeszonych w „Grupie 100”. W 2001 roku odbyła się manifestacja przed Urzędem Wojewódzkim przy ul. Basztowej. Wśród demonstrantów byli przedstawiciele różnych grup społecznych, zarówno młodzi jak i starsi kibice, członkowie Zarządu Klubu oraz Rady Seniorów. O sprawie mówiła cała Polska, bowiem doszło do bitwy kibiców i policji. Demonstracja przyniosła jednak zamierzony efekt. Fani finansowo wspomagając klub doprowadzili do pojawienia się sponsora w postaci firmy Comarch. W latach 2002-2004 nastąpił powrót Cracovii do drugiej ligi, zaś następnie do ekstraklasy. Po wielu latach oraz burzliwych dziejach, klub powrócił na podium, w sezonie 2016/17 reprezentował nawet Polskę w europejskich pucharach.

Dzień kibica Cracovii bardzo dobrze przyjął się w środowisku kibicowskim i do dziś dzień w rocznicę wydarzeń na Basztowej organizowane są spotkania i turnieje. Pierwsze obchody odbyły się na obiektach Salezjańskiej Organizacji Sportowej. Przy sztucznym oświetleniu rozegrano miniturniej, w którym udział wzięły udział: żeńska drużyna „Cracovianek", Teraz Hokej i Koło Sympatyków... Turniej niespodziewanie wygrały dziewczyny. Imprezę uświetnił wspólny gril zakończony wizytą w pubie Enigma.

Występowanie Dnia Kibica Cracovii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek28.02.2023Dzień Kibica Cracovii 2023
Środa28.02.2024Dzień Kibica Cracovii 2024
Sobota28.02.2026Dzień Kibica Cracovii 2026
Niedziela28.02.2027Dzień Kibica Cracovii 2027
Poniedziałek28.02.2028Dzień Kibica Cracovii 2028
Środa28.02.2029Dzień Kibica Cracovii 2029
Czwartek28.02.2030Dzień Kibica Cracovii 2030
Piątek28.02.2031Dzień Kibica Cracovii 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 28 lutego