Dzień Pozytywnego Myślenia 2021

Do najbliższych obchodów Dnia Pozytywnego Myślenia zostało 179 dni, czyli 5 miesięcy i 26 dni.

W 2021 roku Dzień Pozytywnego Myślenia przypada na 2 lutego (wtorek).

Dzień Pozytywnego Myślenia przypada 2 lutego. Dzień obchodzony jest w naszym kraju, choć Polacy podobno wyjątkowo słyną z kultury narzekania. Według różnych narodów, to polskie społeczeństwo najczęściej narzeka i rzadko dostrzega pozytywne aspekty. Dlatego na rynku wydawniczym wciąż pojawiają się dziesiątki poradników o tym jak zachować optymizm w każdej sytuacji. Ale zamiast czerpać porady jak zostać najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi w ciągu kliku dni, warto głębiej zastanowić się nad pesymizmem. Okazuje się, że pesymizm może pomóc w niepewnych sytuacjach lub gdy chcemy podjąć trudną decyzję. A dlaczego? Świadomość niepewnej przyszłości powoduje, że ludzie w rozsądniejszy sposób planują i podejmują decyzje. A coraz częściej wśród naukowców i psychologów pojawia się teoria, że pesymizm podobnie jak optymizm, nie jest wrodzoną cechą osobowości, ale zależy od danych okoliczności.

To prawda, że optymiści żyją dłużej (prawie o 20%), mają większą liczbę przyjaciół i zarabiają więcej niż osoby pesymistyczne. Ale optymizm może przekształcić się w patologiczne pozytywne myślenie. Na podstawie licznych badań naukowych wynika, że optymiści częściej podejmują ryzykowne zachowania i nie dopuszczają do siebie możliwości o ewentualnej chorobie lub śmiertelnego wypadku. To nadmiernie optymistyczni motocykliści jeżdżą bez kasków, a kierowcy samochodowi częściej jeżdżą brawurowo. W sytuacjach ryzykownych, to pesymiści rzadziej decydują się na spontaniczne decyzje. Przede wszystkim uważnie obserwują, gromadzą informacje i dokładnie analizują daną sytuację. Defensywny pesymizm pozwala na realne spojrzenie na problem oraz przyczynia się do prawidłowego wyjścia z trudnej sytuacji.

Optymiści szybciej podejmują decyzje i nie zrażają się problemami, ale skrajny optymizm może być tak samo niebezpieczny jak nadmierny pesymizm. Patrzenie przez różowe okulary nie sprawi, że natychmiast nasze kłopoty rozwiążą się same, a my będziemy zawsze szczęśliwi aż do śmierci. Podobnie, czarne scenariusze oraz wieczne narzekanie nie sprawi, że poczujemy się bezpieczni i osiągniemy sukces życiowy. Warto znaleźć „złoty środek” i zachowywać kontrolowany optymizm oraz pesymizm. Bo jak się okazuje, zarówno nasz optymizm i pesymizm mogą przynieść pozytywne i negatywne skutki.

W Stanach Zjednoczonych Dzień Pozytywnego Myślenia (Positive Thinking Day) obchodzony jest 13 września.

Występowanie Dnia Pozytywnego Myślenia w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota02.02.2019Dzień Pozytywnego Myślenia 2019
Niedziela02.02.2020Dzień Pozytywnego Myślenia 2020
Środa02.02.2022Dzień Pozytywnego Myślenia 2022
Czwartek02.02.2023Dzień Pozytywnego Myślenia 2023
Piątek02.02.2024Dzień Pozytywnego Myślenia 2024
Niedziela02.02.2025Dzień Pozytywnego Myślenia 2025
Poniedziałek02.02.2026Dzień Pozytywnego Myślenia 2026
Wtorek02.02.2027Dzień Pozytywnego Myślenia 2027

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Stany Zjednoczone 🇺🇸 - Dzień Świstaka
Francja 🇫🇷 - Matki Boskiej Gromnicznej

Święta i obchody w kolejnych dniach po 2 lutego