Robert Nesta Marley przyszedł na świat 6 lutego 1945 roku w Nine Mile w Saint Ann. Gdy miał 10 lat zamieszkał w Kingston, w jednych z najbardziej niebezpiecznych jamajskich slumsach– Trenchtown. Tam zetknął się z muzyką rozrywkową - jego sąsiad słuchał na wspólnym podwórku muzyki przez radioodbiornik. Marleyowi szczególnie podobał się rhythm and blues. Jego pierwszy zespół The Wailers, który założył wraz z Bunnym Livingstonem i Peterem Toshem, nagrywał piosenki właśnie w takim klimacie. Miłość do muzyki najprawdopodobniej uchroniła go przed przestępczym życiem, a kolejne lata przyniosły mu sukcesy na światową skalę. Jest autorem wielu ponadczasowych utworów jak „Could You Be Loved”, “No Woman, No Cry”, „I Shot the Sheriff”, „Buffalo Soldier”, „So Much Trouble in the World” czy „Three Little Birds”. Jak mało kto potrafił połączyć świetne brzmienie i przekaz, który trafiał do ludzi i dawał im nadzieję oraz radość. Bob Marley kojarzony był jednak nie tylko z muzyką reggae, ale i ruchem Rasta, marihuaną czy licznymi romansami. Dość powiedzieć że był biologicznym ojcem jedenaścioro dzieci, czworo miał z żoną Ritą Anderson, pozostałe to efekt związków z innymi kobietami.
Ikona popkultury zmarła zaledwie w wieku 36 lat, 11 maja 1981 roku. Powodem była choroba nowotworowa, spowodowana pozornie nieistotnym wydarzeniem. W 1977 roku Marley grał mecz w ukochaną piłkę nożną, podczas którego doznał kontuzji palca u nogi i stracił paznokieć. Po pewnym czasie w niezaleczonej ranie wykryto czerniaka złośliwego, konieczna była amputacja palca. Marley, zgodnie ze swoimi przekonaniami (rastafarianie uznają zasadę jedności ciała) odmówił, czego efektem były przerzuty nowotworu na inne organy. Ostatni hołd na Stadionie Narodowym w Kingston oddało mu 100 tysięcy ludzi, do trumny włożono mu gitarę, marihuanę oraz Pismo Święte.
Dzień Boba Marleya
Dzień Boba Marleya uchwalono w 1990 roku. To hołd dla człowieka, który rozsławił Jamajkę, muzykę reggae i ruch Rastafari. Jest to święto państwowe w tym państwie nad Morzem Karaibskim, ale obchodzi się je również poza jego granicami. Na całym świecie odbywają się imprezy reggae, w Polsce znane są one pod nazwą Marleyki. Wiele placówek kulturalnych czy edukacyjnych organizuje specjalne wydarzenia, gdzie oprócz muzyki, prezentowane są filmy dokumentalne o Marleyu, książki, podaje się tradycyjne jamajskie potrawy.
Na Jamajce zabawa trwa kilka dni – odbywają się koncerty, festiwale czy wystawy. Uroczystości transmitowane są w mediach, ważnym punktem Dnia Boba Marleya jest wypuszczenie gołębi oraz przyrządzenie tortu urodzinowego dla króla reggae. W Kingston rozstawiane są stoiska z książkami, płytami, talizmanami czy marihuaną. W dniu święta ludzie tłumnie odwiedzają Mauzoleum w Nine Mile oraz Muzeum Boba Marleya, które znajduje się w starym domu muzyka w Kingston. Podczas jednej z edycji święta został tam zorganizowany wyjątkowy koncert, z udziałem członków rodziny Marleya, m. in. żony Rita, synów Ziggy’ego i Damiana oraz matki.