Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych 2024

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych zostało 128 dni, czyli 4 miesiące i 5 dni.

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych przypada na 6 lutego (wtorek).

Barbarzyńska praktyka, która oznacza dla dziewczynek tortury, dalej jest stosowana w wielu krajach świata. Dzień sprzeciwu dla tego procederu przypada na 6 lutego.


Na świecie żyje 200 milionów kobiet z okaleczonymi narządami płciowymi

Według danych UNICEFU do 2030 roku może ich być kolejne 200 milionów. W niektórych krajach okaleczaniu poddawane jest nawet 90% dziewczynek. Obrzezanie dzieci płci żeńskiej to praktyka stosowana w wielu krajach Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Niestety okaleczanie dotyczy też dziewczynek w Europie – proceder nie kończy się wraz z emigracją rodziny. Okaleczeniem nazywa się całkowite albo częściowe usunięcie zewnętrznych narządów płciowych (m.in. łechtaczki) albo jakiekolwiek inne urazy tej części ciała. Praktyka nie ma żadnego zastosowania medycznego i jest spowodowana tylko praktykami kulturowymi.


Obrzezanie dotyka dziewczynek przed 15 rokiem życia. W wielu krajach jest postrzegane jako wejście dziewczynki w dorosłość. Ma ją to powstrzymać przed „rozpasaniem” seksualnym i pomóc jej zachować czystość. W praktyce zazwyczaj oznacza szybsze małżeństwo i rezygnację z edukacji.


Zabiegi są zazwyczaj przeprowadzane w niesanitarnych warunkach przez osobę bez żadnego zaplecza medycznego. Czasami odbywają się jednak w szpitalach i przychodniach. Oprócz oczywistej agonii, jaką przeżywa dziewczynka, zabieg może oznaczać też krwotok, infekcję, problemy podczas porodu, ból podczas stosunku, a nawet śmierć.


Chociaż wiele organizacji, nie tylko UNICEF, robi wszystko, żeby powstrzymać proceder, lata kulturowych przyzwyczajeń i wierzeń są często silniejsze. Proceder jest nielegalny we wszystkich krajach Afryki, jednak dalej w wielu jej częściach okalecza się kilkadziesiąt procent dziewczynek. Rodziny boją się, że jeżeli nie poddadzą swojej córki procederowi, to nie znajdzie ona męża i zostanie odrzucona przez społeczeństwo.


Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych jest obchodzony od 2003 roku, zawsze 6 lutego. Inicjatorką obchodów była Stelli Obasanjo, pierwsza dama Nigerii w latach 1999–2005. Święto zostało proklamowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2006 roku. ONZ rozpoznało święto w 2013 roku. Celem święta jest przede wszystkim zwiększenie świadomości o tym zabiegu i jego zagrożeniach. Coraz więcej społeczności i przychodni podpisało deklarację, w której zobowiązują się do zaprzestania procederu. Droga do całkowitego jego zaprzestania jest jednak jeszcze długa i na pewno nie prosta.


Kwiat Pustyni

"Kwiat Pustyni" (ang. Desert Flower) to tytuł filmu biograficznego Waris Dirie, somalijskiej modelki. Film z 2009 r. pokazuje podróż Waris Dirie (w tej roli Liya Kebede) od koczowniczego pasterstwa w Somalii do nowego życia i kariery na zachodzie jako modelka i aktywistka przeciwko okaleczaniu żeńskich narządów płciowych. W latach 1997-2003 Waris Dirie była specjalną ambasadorką ONZ przeciwko okaleczaniu żeńskich narządów płciowych. W 2002 roku założyła własną organizację w Wiedniu, Fundację Kwiat Pustyni.
W tak wyjątkowy dzień, poruszający trudny temat, warto choćby nawet obejrzeć "Kwiat Pustyni", aby choć odrobinę poczuć jak poważny jest temat.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela06.02.2022Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych 2022
Poniedziałek06.02.2023Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych 2023
Czwartek06.02.2025Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych 2025
Piątek06.02.2026Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych 2026
Sobota06.02.2027Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych 2027
Niedziela06.02.2028Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych 2028
Wtorek06.02.2029Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych 2029
Środa06.02.2030Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 6 lutego