Obchody Międzynarodowego Dnia Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych były 55 dni, czyli 1 miesiąc i 27 dni temu.
W 2025 roku obchody Międzynarodowego Dnia Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych przypadły na 6 lutego (czwartek).
Barbarzyńska praktyka, która oznacza dla dziewczynek tortury, dalej jest stosowana w wielu krajach świata. Dzień sprzeciwu dla tego procederu przypada na 6 lutego.
Na świecie żyje 200 milionów kobiet z okaleczonymi narządami płciowymi
Według danych UNICEFU do 2030 roku może ich być kolejne 200 milionów. W niektórych krajach okaleczaniu poddawane jest nawet 90% dziewczynek. Obrzezanie dzieci płci żeńskiej to praktyka stosowana w wielu krajach Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Niestety okaleczanie dotyczy też dziewczynek w Europie – proceder nie kończy się wraz z emigracją rodziny. Okaleczeniem nazywa się całkowite albo częściowe usunięcie zewnętrznych narządów płciowych (m.in. łechtaczki) albo jakiekolwiek inne urazy tej części ciała. Praktyka nie ma żadnego zastosowania medycznego i jest spowodowana tylko praktykami kulturowymi.
Obrzezanie dotyka dziewczynek przed 15 rokiem życia. W wielu krajach jest postrzegane jako wejście dziewczynki w dorosłość. Ma ją to powstrzymać przed „rozpasaniem” seksualnym i pomóc jej zachować czystość. W praktyce zazwyczaj oznacza szybsze małżeństwo i rezygnację z edukacji.
Zabiegi są zazwyczaj przeprowadzane w niesanitarnych warunkach przez osobę bez żadnego zaplecza medycznego. Czasami odbywają się jednak w szpitalach i przychodniach. Oprócz oczywistej agonii, jaką przeżywa dziewczynka, zabieg może oznaczać też krwotok, infekcję, problemy podczas porodu, ból podczas stosunku, a nawet śmierć.
Chociaż wiele organizacji, nie tylko UNICEF, robi wszystko, żeby powstrzymać proceder, lata kulturowych przyzwyczajeń i wierzeń są często silniejsze. Proceder jest nielegalny we wszystkich krajach Afryki, jednak dalej w wielu jej częściach okalecza się kilkadziesiąt procent dziewczynek. Rodziny boją się, że jeżeli nie poddadzą swojej córki procederowi, to nie znajdzie ona męża i zostanie odrzucona przez społeczeństwo.
Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych jest obchodzony od 2003 roku, zawsze 6 lutego. Inicjatorką obchodów była Stelli Obasanjo, pierwsza dama Nigerii w latach 1999–2005. Święto zostało proklamowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2006 roku. ONZ rozpoznało święto w 2013 roku. Celem święta jest przede wszystkim zwiększenie świadomości o tym zabiegu i jego zagrożeniach. Coraz więcej społeczności i przychodni podpisało deklarację, w której zobowiązują się do zaprzestania procederu. Droga do całkowitego jego zaprzestania jest jednak jeszcze długa i na pewno nie prosta.
Kwiat Pustyni
"Kwiat Pustyni" (ang. Desert Flower) to tytuł filmu biograficznego Waris Dirie, somalijskiej modelki. Film z 2009 r. pokazuje podróż Waris Dirie (w tej roli Liya Kebede) od koczowniczego pasterstwa w Somalii do nowego życia i kariery na zachodzie jako modelka i aktywistka przeciwko okaleczaniu żeńskich narządów płciowych. W latach 1997-2003 Waris Dirie była specjalną ambasadorką ONZ przeciwko okaleczaniu żeńskich narządów płciowych. W 2002 roku założyła własną organizację w Wiedniu, Fundację Kwiat Pustyni.
W tak wyjątkowy dzień, poruszający trudny temat, warto choćby nawet obejrzeć "Kwiat Pustyni", aby choć odrobinę poczuć jak poważny jest temat.
