Dzień Przedstawiciela Handlowego 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Przedstawiciela Handlowego zostały 73 dni, czyli 2 miesiące i 11 dni.

W 2025 roku Dzień Przedstawiciela Handlowego przypada na 2 lutego (niedziela).

Dzień Przedstawiciela Handlowego to święto obchodzone corocznie 2 lutego. Jest to okazja do uczczenia pracy przedstawicieli handlowych, którzy odgrywają ważną rolę w gospodarce. Przedstawiciele handlowi są odpowiedzialni za nawiązywanie i utrzymywanie relacji z klientami, a także za promowanie i sprzedaż produktów i usług swoich firm.

Przedstawiciel handlowy – zawód na czasie



Od pracy przedstawiciela handlowego zależy, czy firma zarabia na swoich produktach i usługach. Tak więc jest to jedna z najważniejszych funkcji w przedsiębiorstwie, a dobry handlowiec jest marzeniem wielu menedżerów czy dyrektorów. Jak wyglądają jego zadania? Ile zarabia? Ile godzin pracuje? Z okazji Dnia Przedstawiciela Handlowego (2 lutego) warto poznać odpowiedzi na te i inne pytania.

Przedstawiciel handlowy promuje produkty lub usługi firmy, którą reprezentuje, np. z branży spożywczej, medycznej, sportowej, finansowej, ubezpieczeniowej czy komputerowej. Przykładowo przedstawiciel firmy farmaceutycznej zachęca lekarzy do tego, by polecali swoim pacjentom leki danego producenta. Handlowiec zajmujący się artykułami spożywczymi odwiedza właścicieli sklepów, by to jego towary widniały na półce, najlepiej w najbardziej widocznych miejscach. Zadania handlowca to także doradzanie klientom, organizowanie platform sprzedażowych (np. wystawy w sklepie), raportowanie, budowanie sieci dystrybucji czy monitorowanie konkurencji.

Jeśli chodzi o predyspozycje zawodowe to przedstawiciel handlowy musi być osobą samodzielną, kreatywną, komunikatywną, odpowiedzialną, dyspozycyjną, pewną siebie. Praca pod presją, wzbudzanie zaufania u klienta, obsługa telefonu, komputera to także ważne aspekty. Zazwyczaj jest to praca w terenie, więc przedstawiciel handlowy oprócz typowych kompetencji miękkich i umiejętności sprzedażowych powinien także być dobrym kierowcą. Często musi spędzić bowiem w trasie wiele godzin, osoby pracujące na dużym terenie przejeżdżają nawet 50-60 tysięcy km rocznie.

Warunki zatrudnienia to przeważnie umowa o pracę, pensja w postaci podstawy plus prowizja/premia za konkretne wyniki. O możliwości nie ma co się martwić, bowiem jest to jeden z najbardziej rozchwytywanych zawodów na rynku.

Jak wygląda dzień pracy przedstawiciela handlowego?


Na przykładzie przedstawiciela branży spożywczej – jego głównym celem jest odwiedzenie klientów ze swojego regionu, zarówno tych obecnych jak i przyszłych. Jeśli chodzi o tych pierwszych, należy sprawdzić jakiego towaru brakuje, co się dobrze sprzedaje, co należy poprawić, np. poprzez lepszą ekspozycję. Warto oczywiście porozmawiać z klientami, wymienić się uprzejmościami, czasami wypić kawę - budowanie relacji jest ważnym aspektem działalności przedstawiciela. Wizyta u potencjalnych klientów to z kolei próba zachęcenia do skorzystania z oferty, podparta atrakcyjną ceną czy promocjami. Po zakończeniu pracy w terenie przedstawiciel musi popracować trochę na komputerze, np. zrobić raport, obliczenia w Excelu, wprowadzić dane do systemu itp.

Czy opłaca się być przedstawicielem handlowym?


Odpowiedź może być tylko jedna – jak najbardziej! Skuteczny przedstawiciel, czyli taki, który potrafi sprzedać swój produkt i pozyskiwać nowych klientów z pewnością nie będzie narzekał na zarobki. Nawet jeśli jego aktualny pracodawca oszczędza na jego pensji, szybko znajdzie się ktoś, kto zapewni mu wynagrodzenie adekwatne do osiąganych wyników. Jest jednak i druga strona medalu – jak w mało którym zawodzie od razu widać rezultaty pracownika, panuje więc duża rotacja. Słaba sprzedaż na przestrzeni kilku miesięcy oznacza zazwyczaj zwolnienie.

Jakie wykształcenie na przedstawiciela handlowego?


Nauka w szkole czy na studiach ma to do siebie, że jej realne efekty zobaczymy dopiero kiedy zaczniemy pracować. Teoria jedno, praktyka drugie – jak jazda samochodem. A zawód przedstawiciela ma to do siebie, że nawet ludzie, którzy nie ukończyli kierunków związanych z handlem, sprzedażą, marketingiem mogą świetnie sobie radzić. Dużo zależy bowiem od wrodzonych predyspozycji - pewności siebie, kreatywności, daru przekonywania.

Tak więc wykształcenie handlowe jest jak najbardziej mile widziane, z pewnością łatwiej dostać się na rozmowę kwalifikacyjną. Atutem może być też np. wykształcenie branżowe, jeśli chcemy pracować jako przedstawiciel w danej branży. Jego brak nie skreśla jednak potencjalnych kandydatów, równie dobrze można być dobrym handlowcem po socjologii, szkole sportowej czy technikum budowlanym.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?


Zarobki przedstawiciela handlowego uzależnione są od kilku czynników, m. in. regionu/miasta, branży, renomy firmy i osiąganych wyników. W większości przypadków jest to co najmniej średnia krajowa (po okresie próbnym), często są to jednak większe pieniądze, w przypadku dobrych firm nawet kwoty będące wielokrotnością średniej krajowej. Warto pamiętać, że wynagrodzenie to nie jedyny benefit – służbowe auto i telefon to duża zaleta. Większe korporacje oferują także bogaty pakiet socjalny, jak np. dostęp do usług medycznych, zniżki na karnety na siłownię.

Ile godzin dziennie pracuje przedstawiciel handlowy?


Swoboda i elastyczny czas pracy to jedna z zalet tego zawodu. W wielu firmach to od przedstawiciela zależy o której zaczyna i kończy pracę, najważniejsze są bowiem wyniki. Trudno jednak sobie wyobrazić, by dało się wykonać plany sprzedażowe pracując kilka godzin dziennie. Tak więc dobry handlowiec może potrzebować mniej niż 8 godzin, a słabszy np. ponad 10. Trzeba też pamiętać, że czas pracy często jest uzależniony od dostępności klientów, to do ich grafików należy się dostosować - np. lekarza, sprzedawcy w sklepie czy budowlańca.

Jak powinien się ubierać przedstawiciel handlowy?


W pracy gdzie mamy bezpośredni kontakt z klientem, ubiór jest bardzo ważny. W wielu firmach dress code narzucony jest odgórnie, zazwyczaj musi to być elegancki strój, czyli koszula i krawat. Jeśli nie, to i tak klasyczny styl jest naturalnym wyborem, ubranie się w dres jest raczej strzałem we własną stopę.

Warto jednak pamiętać, że nie zawsze musi to być sztywny garnitur. Wielu przedstawicieli pracuje w terenie, gdzie wykonuje drobne prace fizyczne, np. układanie towaru czy przesuwanie regałów. Warto więc w takim wypadku postawić na nieco mniej formalny strój, np. zamiast klasycznego krawata można wybrać krawat KNIT (więcej o nim w artykule Dzień Krawata). Dostosujmy też ubiór do klienta – inny kiedy jedziemy do małego wiejskiego sklepu, inny do menedżera dużej korporacji.

Występowanie Dnia Przedstawiciela Handlowego w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek02.02.2023Dzień Przedstawiciela Handlowego 2023
Piątek02.02.2024Dzień Przedstawiciela Handlowego 2024
Poniedziałek02.02.2026Dzień Przedstawiciela Handlowego 2026
Wtorek02.02.2027Dzień Przedstawiciela Handlowego 2027
Środa02.02.2028Dzień Przedstawiciela Handlowego 2028
Piątek02.02.2029Dzień Przedstawiciela Handlowego 2029
Sobota02.02.2030Dzień Przedstawiciela Handlowego 2030
Niedziela02.02.2031Dzień Przedstawiciela Handlowego 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 2 lutego