Matki Boskiej Gromnicznej 2023

Obchody Matki Boskiej Gromnicznej były 51 dni, czyli 1 miesiąc i 23 dni temu.

W 2023 roku obchody Matki Boskiej Gromnicznej przypadły na 2 lutego (czwartek).

Ofiarowanie Pańskie jest świętem chrześcijańskim, upamiętniającym ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej, zgodnie z prawem Mojżeszowym. Według nakazu, każdy pierworodny chłopiec miałby zostać w Świątyni ofiarowany Bogu. Był to gest symboliczny, nawiązujący do poświęcenia Bogu najdroższej osoby dla rodziców. W zamian ofiarowywano parę synogarlic lub dwa młode gołębie.

W polskiej tradycji święto Ofiarowania Pańskiego nazywane jest świętem Matki Boskiej Gromniczej lub Oczyszczeniem Najświętszej Maryi Panny. Obecnie szczególne znaczenie w święcie posiada Chrystus, który jest „światłością świata” i „światłem na oświecenie pogan”.

Święto związane jest z tradycyjnymi obchodami. Od IX wieku, wierni w tym dniu przynoszą do kościoła świece, zwane gromnicami, aby uzyskać błogosławieństwo. Nazwa pochodzi od słowa „grom”, gdyż zazwyczaj świeca była zapalana w trakcie burzy w celu oddalenia niebezpieczeństwa. Procesja kościelna z płonącymi gromnicami symbolizuje nowe kroczenie przez życie w jedności z Jezusem i w blasku jego ewangelii. Również zapalenie gromnicy i wkładanie jej w ręce umierającej osobie, oznacza spotkanie z Jezusem Chrystusem.

Gromnica od wieków miała szczególne znaczenie w tradycji polskiej. Wierzono, że świeca potrafi uchronić przed wszelkim złem i niebezpieczeństwem. Zgaszoną gromnicą okadzono dom, chroniąc w ten sposób rodzinę przed chorobami. Wierzono także, że gromnica potrafi odgonić dzikie zwierzęta, zwłaszcza watahę wilków. Po przyniesieniu świecy z kościoła w dniu 2 lutego, gromnicą wypalano na tragarzu bądź górnej części drzwi krzyżyk. Również uważano, że trzy krople wosku, które upadną na dłoń podczas kreślenia krzyża oznaczają szczególną opiekę Maryi nad daną osobą. W domu po przyniesieniu z kościoła gromnicy zapalano od niej trzy małe świeczki i tej osobie, której zgasła pierwsza świeczka wróżono najszybszą śmierć. Najczęściej gromnica znajdowała się wraz z poświęconą palmą wielkanocną w głównej izbie, w najważniejszym miejscu. W czasie maryjnych świąt, gromnica była przystrajana wiankami kwiatów i zapalana przed obrazem Matki Bożej.

W pierwszej połowie XX wieku święto było oficjalnie dniem wolnym od pracy. Dopiero w 1951 roku zostało zniesione i od tamtego czasu jest dość powszechnym świętem zwyczajowym. W okresie międzywojennym ówczesny Prezydent RP Stanisław Wojciechowski w rozporządzeniu z dnia 15 listopada o dniach świątecznych nie ujął tego święta na liście. Na skutek protestów, kilka miesięcy później, 18 marca 1925 r. przywrócono święto jako oficjalny dzień świąteczny. W ustawie użyto nazwy Oczyszczenie Najświętszej Marji Panny (dawniej używano nieco innej pisowni). Tą ustawą przywrócono także obchody Poniedziałku Wielkanocnego, Poniedziałku Zielonoświatkowego oraz drugi dzień Bożego Narodzenia.

Występowanie Matki Boskiej Gromnicznej w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek02.02.2021Matki Boskiej Gromnicznej 2021
Środa02.02.2022Matki Boskiej Gromnicznej 2022
Piątek02.02.2024Matki Boskiej Gromnicznej 2024
Niedziela02.02.2025Matki Boskiej Gromnicznej 2025
Poniedziałek02.02.2026Matki Boskiej Gromnicznej 2026
Wtorek02.02.2027Matki Boskiej Gromnicznej 2027
Środa02.02.2028Matki Boskiej Gromnicznej 2028
Piątek02.02.2029Matki Boskiej Gromnicznej 2029

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 2 lutego