Dzień Saksofonu 2024

Obchody Dnia Saksofonu były 28 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Saksofonu przypadły na 6 listopada (środa).

Ten najmłodszy instrument akustyczny obchodzi swoje święto 6 listopada. Jest to rocznica narodzin jego twórcy - Adolphe Saxa. Jak w przypadku wielu wynalazków, droga do uzyskania patentu na saksofon nie była prosta.


Saksofon ma tylko jednego ojca

Wiele innych instrumentów miało swoje początki w innych instrumentach, np. ludowych. Ale nie saksofon – został on od początku do końca wymyślony i stworzony przez Belga Adolphe Saxa. W 1840 roku wymyślił on instrument, który łączył w sobie blaszaną rurę i drewniany ustnik. Podobno chciał zaprezentować swoje dzieło już podczas wystawy w 1841 roku, ale przesyłka z saksofonem została w tajemniczy sposób zniszczona. Może nie doszukiwano by się w tym udziału osób trzecich, gdyby nie późniejsze problemy konstruktora.


Sax wiedział, że musi opatentować swój instrument. Problem pojawił się kiedy wrogo nastawieni muzycy stwierdzili, że instrument podobny do saksofonu istnieje już od wielu lat w Niemczech. Założyli nawet Stowarzyszenie Zjednoczonych Twórców Instrumentów. Konstruktor odpowiedział na pozwy wrogich muzyków – powiedział, że odstąpi od patentu, jeśli oni w ciągu 12 miesięcy przedstawią instrument podobny saksofonowi. Oczywiście nigdy do tego nie doszło, ale Stowarzyszenie utrudniało Saxowi życie na każdym kroku, grozili m.in., że anulują patenty na wszystkie jego wcześniejsze wynalazki. Przez działania Stowarzyszenia, Belg opatentował swój instrument dopiero w 1846 roku.


Po latach problemów saksofon został odpowiednio doceniony podczas Wystawy Światowej w Paryżu w 1855 roku. Doceniono jego głębię ekspresji i zmysłowy dźwięk. Początkowo saksofon zawitał do orkiestr wojskowych. Właśnie występy europejskich orkiestr marszowych w Stanach Zjednoczonych spopularyzowały tam saksofon. Domem tego instrumentu w USA jest bez wątpienia a Nowy Orlean, stolica jazzu. Saksofon jest jednym z najważniejszych instrumentów w tym gatunku muzycznym.


Posłuchaj mistrzów saksofonu

Kenny G., Charlie Parker, Steve Cole, Dick Parry – posłuchaj najbardziej uznanych saksofonistów. To świetna okazja, żeby poznać jazz i jego rodzaje. Jeżeli klasyczny jazz jest dla kogoś zbyt intensywny, to warto odkryć smooth jazz albo chillout jazz. Saksofon pięknie komponuje się z każdym rodzajem muzyki.