Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc 2022

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc zostało 100 dni, czyli 3 miesiące i 8 dni.

W 2022 roku Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc przypada na 16 listopada (środa).

Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc został ustanowiony w ramach programu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi (NHLBI). Corocznie Dzień obchodzony jest w 2. lub 3. środę listopada oraz poświęcony jest tematyce przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP). Głównym celem Światowego Dnia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest zwiększenie świadomości społecznej na temat tej choroby oraz dążenie do poprawy opieki zdrowotnej nad pacjentami. W tym Dniu światowe służby zdrowia zachęcają do profilaktycznych badań oraz prowadzą działania edukacyjne.

Według Światowej Organizacji Zdrowia przewlekła obturacyjna choroba płuc dotyka aż 210 mln ludzi. W Polsce na tę chorobę cierpi prawi 2 mln osób. Eksperci alarmują że do 2030 roku ta choroba stanie się trzecią z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. A przewlekła obturacyjna choroba płuc często mylona jest z innymi dolegliwościami, zwłaszcza, że może nie dawać żadnych objawów nawet przez kilka lat. Obturcja płuc polega na zwężeniu dróg oddechowych, przez co wdychanie oraz wydychanie powietrza staje się utrudnione. Do głównych objawów choroby należą duszności, ucisk w klatce piersiowej oraz świszczący oddech. Osoby chore nie są w stanie wykonywać żadnej większej aktywności fizycznej oraz często skarżą się na brak tchu podczas codziennych czynności.

Zdaniem lekarzy podstawową przyczyną rozwoju choroby jest palenie tytoniu. W dymie papierosowym znajduje się ponad 4 tys. trujących związków chemicznych, które przy paleniu trafiają do płuc. Płuca w obronie przez trującym dymem wytwarzają większą ilość śluzu, ale cześć substancji chemicznych blokuje ruch rzęsek pozbawiając płuca możliwości samooczyszczania. Trujący dym tytoniowy osadza się w śluzie, który pokrywa całe drogi oddechowe. Choć poprzez kaszel większość tych substancji jest usuwana, to jednak pozostała część oddziałuje na pracę układu oddechowego. Oprócz dymu tytoniowego do rozwoju choroby przyczyniają się zanieczyszczenia powietrza oraz kontakt z substancjami chemicznymi i pyłem w miejscu pracy.

Występowanie Światowego Dnia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa18.11.2020Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc 2020
Środa17.11.2021Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc 2021
Środa15.11.2023Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc 2023
Środa20.11.2024Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc 2024
Środa19.11.2025Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc 2025
Środa18.11.2026Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc 2026
Środa17.11.2027Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc 2027
Środa15.11.2028Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Niemcy 🇩🇪 - Dzień Pokuty i Modlitwy (Saksonia)
Stany Zjednoczone 🇺🇸 - Dzień Guzika

Święta i obchody w kolejnych dniach po 16 listopada