Światowy Dzień Zapobiegania i Uzdrowienia Dzieci z Wykorzystywania Seksualnego, Nadużyć i Przemocy 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Zapobiegania i Uzdrowienia Dzieci z Wykorzystywania Seksualnego, Nadużyć i Przemocy zostały 204 dni, czyli 6 miesięcy i 20 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Zapobiegania i Uzdrowienia Dzieci z Wykorzystywania Seksualnego, Nadużyć i Przemocy przypada na 18 listopada (poniedziałek).

W 2022 roku przypadła 20. rocznica opublikowania przez Boston Globe słynnego raportu Spotlight, który ujawnił tuszowanie na masową skalę wykorzystywania seksualnego dzieci w Kościele katolickim. W tym samym roku, 15 listopada, Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła Światowy Dzień Zapobiegania i Uzdrowienia Dzieci z Wykorzystywania Seksualnego, Nadużyć i Przemocy (World Day for the Prevention of and Healing from Child Sexual Exploitation, Abuse and Violence). W uzasadnieniu przyjęcia nowego święta powiedziano m. in. że „Wykorzystywanie seksualne dzieci jest jednym z największych naruszeń ludzkiej godności, jakiego można doznać”. Jako datę obchodów wybrano 18 listopada. Inicjatywę poparło 120 krajów, a także Stolica Apostolska, której nadano status stałego obserwatora. Dzień później, 19 listopada, przypada inne podobne święto - Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci.

Celem Światowego Dnia Zapobiegania i Uzdrowienia Dzieci z Wykorzystywania Seksualnego, Nadużyć i Przemocy jest ochrona najmłodszych i zachęcenie rządów, organizacji i społeczeństwa do podejmowania działań w tym kierunku. Według Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku miliony dzieci doświadczają przemocy seksualnej. Szacuje się, że jedna na cztery dziewczynki i jeden na dziewięciu chłopców na całym świecie pada jej ofiarą przed osiemnastymi urodzinami. Najstraszniejsze jest to, że dane te mogą być zaniżone, gdyż wiele takich zbrodni nigdy nie wychodzi na jaw. Warto pamiętać, że dzieci padają ofiarą przemocy nie tylko ze strony opiekunów, ale i rówieśników, np. w placówkach szkolnych czy na podwórku.

Podstawowe prawa dzieci


Dzieci jako najmłodsi i bezbronni członkowie społeczeństwa powinny być szczególnie chronione przez dorosłych, zarówno rodziców, rodzinę jak i społeczeństwo, instytucje rządowe. To od wydarzeń w młodym wieku w dużej mierze zależy, jaką osobą będzie człowiek w dorosłym życiu. Dziecko powinno mieć zapewniony dach nad głową, jedzenie, poczucie bezpieczeństwa, miłość, dostęp do leczenia, edukacji itp. Co jeśli zamiast tego pada ofiarą przemocy? Werbalnej, fizycznej, seksualnej? W każdym młodym człowieku zostawia to ogromne blizny na psychice, które mogą powodować niemożność dostosowania się do życia w społeczeństwie, budowania relacji międzyludzkich, zaburzenia psychiczne, depresję, schizofrenię i wiele innych przykrych dolegliwości.

Czym jest przemoc wobec dziecka?


Definicja przemocy wobec dziecka mówi, że jest to każde działanie lub bezczynność jednostek, instytucji lub społeczeństwa, które deprymuje równe prawa i swobody dzieci lub zakłóca ich optymalny rozwój. Do takiego działania można zaliczyć bicie, szarpanie, rzucanie przedmiotami, wykorzystanie seksualne. Niektórzy rodzice mogą sobie nie zdawać z tego sprawy, ale także krzyki, wyzwiska, czy nawet nadmierne wymagania nieadekwatne do wieku i możliwości dziecka są uznawane za przemoc, w tym przypadku emocjonalną. W żadnym wypadku nie należy tego usprawiedliwiać troską o dobro syna lub córki, żeby np. lepiej się uczyli.

Jak reagować na krzywdę dziecka?


Niestety w społeczeństwie wciąż istnieje ciche przyzwolenie na wymierzanie kar cielesnych dzieciom, nie wspominając o krzykach czy wyzwiskach. Święto ma na celu zmianę sposobu myślenia na ten temat, zachęcenie do reagowania, kiedy najmłodszym dzieje się krzywda. Tylko w ten sposób można zatrzymać to błędne koło, bowiem to czego doświadczą ludzie w swoim dzieciństwie, często powielają wobec swoich potomków.

Jak zareagować, kiedy podejrzewamy, że dziecko jest ofiarą przemocy? Warto porozmawiać o tym z osobą krzywdzoną, by się upewnić, czy rzeczywiście tak jest. Można także przeprowadzić „rozmowę wychowawczą” z potencjalnym sprawcą. Jeśli to nie daje rezultatu lub sprawa jest poważna, należy wezwać policję lub zawiadomić Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Występowanie Światowego Dnia Zapobiegania i Uzdrowienia Dzieci z Wykorzystywania Seksualnego, Nadużyć i Przemocy w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek18.11.2022Światowy Dzień Zapobiegania i Uzdrowienia Dzieci z Wykorzystywania Seksualnego, Nadużyć i Przemocy 2022
Sobota18.11.2023Światowy Dzień Zapobiegania i Uzdrowienia Dzieci z Wykorzystywania Seksualnego, Nadużyć i Przemocy 2023
Wtorek18.11.2025Światowy Dzień Zapobiegania i Uzdrowienia Dzieci z Wykorzystywania Seksualnego, Nadużyć i Przemocy 2025
Środa18.11.2026Światowy Dzień Zapobiegania i Uzdrowienia Dzieci z Wykorzystywania Seksualnego, Nadużyć i Przemocy 2026
Czwartek18.11.2027Światowy Dzień Zapobiegania i Uzdrowienia Dzieci z Wykorzystywania Seksualnego, Nadużyć i Przemocy 2027
Sobota18.11.2028Światowy Dzień Zapobiegania i Uzdrowienia Dzieci z Wykorzystywania Seksualnego, Nadużyć i Przemocy 2028
Niedziela18.11.2029Światowy Dzień Zapobiegania i Uzdrowienia Dzieci z Wykorzystywania Seksualnego, Nadużyć i Przemocy 2029
Poniedziałek18.11.2030Światowy Dzień Zapobiegania i Uzdrowienia Dzieci z Wykorzystywania Seksualnego, Nadużyć i Przemocy 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 18 listopada