Dzień Myszki Miki 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Myszki Miki zostały 172 dni, czyli 5 miesięcy i 19 dni.

W 2024 roku Dzień Myszki Miki przypada na 18 listopada (poniedziałek).

Myszka Miki to postać znana na całym świecie, bohater licznych kreskówek z uniwersum Walta Disneya. 18 listopada obchodzi swoje urodziny, i to właśnie wtedy cały świat celebruje Dzień Myszki Miki, czyli Mickey Mouse Day.

Pierwszą gwiazdą Walta Disneya był królik Oswald, jednak studio straciło prawa do tej postaci na rzecz Universalu, w dodatku do konkurencji odeszło wielu pracowników. To wprowadziło Disneya w kłopoty, dlatego potrzebował on nowego bohatera, którego pokochają widzowie. Jedna z legend mówi, że Myszkę Mickey wymyślono podczas podróży pociągiem, po nieudanych negocjacjach związanych z odzyskaniem Oswalda. To jednak część prawdy, bowiem wtedy doszło tylko do burzy mózgów na temat nowej postaci z kreskówek. Ub Iwerks, animator studia, przedstawił później swoje propozycje, wśród których był pies, kot, krowa, koń i żaba. Żaden ze zwierzaków nie przypadł jednak do gustu szefowi. Dopiero Walt Disney wpadł na pomysł stworzenia Mikiego, inspirując się oswojoną myszką siedzącą przy Laugh-O-Gram Studio w Kansas City. Jego przemyślenia zainspirowały Iwerksa, który dał życie słynnemu bohaterowi z charakterystycznymi uszami.

Pierwszym filmem Myszki Miki był „Plane Crazy“ (Szalony samolot) z 15 maja 1928 roku, inspirowany historycznym przelotem Charlesa Lindbergha nad Oceanem Atlantyckim. W tym samym roku pojawił się pierwszy animowany film dźwiękowy pt. „Steamboat Willie“ (Parowiec Willie), a głosu myszy udzielił sam Disney. Premiera miała miejsce 18 listopada w Colony Theater w Nowym Jorku i okazała się wielkim sukcesem. Dziś ta data uznawana jest właśnie za symboliczny dzień urodzin Myszki Miki. Ogromną popularność myszki potwierdziło też przyznanie honorowego Oskara w 1932 roku Disneyowi za wykreowanie tej postaci. Natomiast Miki w swoje 50. urodziny został pierwszą animowaną postacią, która otrzymała gwiazdę w Alei Gwiazd Hollywood. Dziś sympatyczny zwierzak jest oficjalną maskotką Disneya i najbardziej rozpoznawalną myszą na świecie.

Koniecznie trzeba wyjaśnić imię bohatera z Ameryki – angielskie „mouse” jest rodzaju nijakiego, a w języku polskim żeńskiego. To niekiedy sprawia mylne wrażenie, że Miki to dziewczynka. Mickey jest jednak zdrobnieniem od Michaela, czyli Michała. Być może nie byłoby tego problemu, gdyby Disney zdecydował się na pierwsze imię, które miał nosić jego bohater – Mortimer. Żona Walta zasugerowała mu jednak Mickeya, natomiast Mortimer został jego konkurentem w walce o rękę Minnie.

Urodziny Myszki Miki najlepiej świętować w jego domu, czyli w Disneylandzie. Popularne parki rozrywki przygotowują na tę okazję wiele atrakcji z motywem bohatera – koncerty, fajerwerki czy specjalne przekąski. Dla wielu osób jest to jednak nieosiągalne, zważywszy na to, że na świecie jest tylko sześć Disneylandów, a najbliższy w Paryżu. Można jednak zorganizować własną imprezę i zaprosić na nią znajomych z dziećmi. Seans z produkcjami z udziałem Myszki Miki, Minnie, Donalda, Goofy’ego i Pluto z pewnością będzie świetną zabawą. Niektóre przedszkola organizują z okazji urodzin Myszki Miki specjalne zajęcia, na których dzieci przebierają się za postacie z bajek z uniwersum Disneya, rozwiązują zagadki czy malują.

Popularne hasztagi w Dniu urodzin Myszki Miki to #MickeyMouseDay oraz #MickeyMouseBirthday.