Dzień Króla w Holandii 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Króla w Holandii zostało 13 dni.

W 2024 roku Dzień Króla w Holandii przypada na 27 kwietnia (sobota).

Holandia to barwny kraj, takie więc są też obchody Dnia Króla (Koningsdag). Zamiast uroczystych wojskowych defilad i wystąpień, w całym kraju odbywają się festyny, jarmarki czy koncerty na świeżym powietrzu. Każdy przykładny obywatel powinien z tej okazji założyć coś pomarańczowego.


Historia Dnia Króla w Holandii

Celebrowanie święta narodziło się pod koniec XIX wieku. 31 sierpnia 1885 roku, wskutek inicjatywy Unii Liberalnej, publicznie obchodzono piąte urodziny księżniczki Wilhelminy. Wydarzenie to nazwano Dniem Księżniczki (Prinsessedag), a solenizantka paradowała ulicami Utrechtu, machając do zgromadzonych tłumów. Gdy dziewczyna po śmierci ojca Wilhelma III wstąpiła na tron, święto przemianowano na Dzień Królowej (Koninginnedag). Wraz z upływem lat impreza cieszyła się coraz większym zainteresowaniem, a jednym z przełomowych momentów był rok 1902, kiedy świętowano cudowne wyzdrowienie władczyni. Od lat 50. święto transmitowane było przez telewizję. W tym czasie imprezę obchodzono już 30 kwietnia, ponieważ to dzień urodzin Juliany, która została koronowana na władczynię Holandii w 1948 roku. Ta data utrzymała się aż do 2013 roku, bowiem jej następczyni Beatrycze (urodziny 31 stycznia) pozostała przy starym terminie. Królowa wprowadziła jednak inne zmiany, mianowicie od 1981 roku w dniu święta odwiedzała jedno lub kilka holenderskich miast, podczas gdy jej matka organizowała z okazji święta paradę kwiatową w pałacu Soestdijk. 30 kwietnia 2013 roku Beatrycze abdykowała, a na tron wstąpił jej syn Wilhelm Aleksander. Stąd też Dzień Króla przypada aktualnie 27 kwietnia, ale jeśli jest to niedziela, wtedy zabawa przesunięta zostaje na 26 kwietnia. Wielu pracodawców daje swoim pracownikom dzień wolny, by mogli świętować wraz z monarchą.


Dzień Króla w Holandii

Holendrzy znani są z luźnego podejścia do życia, stąd i obchody wydawać by się mogło uroczystego święta, przebiegają w swobodnej, wesołej atmosferze. Wiele osób zaczyna nawet zabawę już poprzedzającego wieczora, nazywanego Koningsnacht. W dniu święta holenderskie miasta są pomarańczowe - to kolor monarchy, więc obywatele zakładają ubrania w tym kolorze, czapki, okulary, farbują włosy. Królewskimi barwami przyozdabia się też wiele miejsc i przedmiotów, wszędzie wiszą flagi oraz balony.

Ludzie rozkładają różnorodne stoiska, pchle targi i jarmarki, bowiem w Dniu Króla można handlować bez zezwolenia i konieczności płacenia podatków. Holendrzy sprzedają więc wszystko co możliwe - ubrania, przedmioty gospodarstwa domowego, książki czy własne wypieki, dzieci zarabiają natomiast pierwsze pieniądze handlując zabawkami. Zadowoleni są z pewnością sprzedawcy piwa, bowiem w dniu urodzin monarchy Holendrzy nie żałują sobie złocistego napoju, wiele osób spożywa też sok z pomarańczy.

Dzień Króla w Holandii to także parady, festyny i koncerty muzyczne oraz mnóstwo atrakcji dla dzieci. Największe koncerty odbywają się oczywiście w dużych miastach, jak Amsterdam, Haga, Rotterdam, Utrecht czy Eindhoven. Kto wybiera się do tych ośrodków, musi pamiętać, że korki mogą skutecznie go opóźnić. Nie tylko na drogach, ale także na wodzie. Słynne kanały w stolicy są pełne łodzi, kajaków i innych typów pływającego sprzętu, na których bawią się Holendrzy i oczywiście turyści.

Każdego roku monarcha odwiedza jedno wybrane miasto (jego matka Beatrycze wizytowała dwa), które z tej okazji organizuje wyjątkowe obchody, m. in. paradę z konkretnym tematem lub wspólnym wątkiem, np. związanym z muzyką, sportem, historią. Pobyt króla i jego rodziny transmitowany jest na żywo w publicznej telewizji.

Występowanie Dnia Króla w Holandii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa27.04.2022Dzień Króla w Holandii 2022
Czwartek27.04.2023Dzień Króla w Holandii 2023
Sobota26.04.2025Dzień Króla w Holandii 2025
Poniedziałek27.04.2026Dzień Króla w Holandii 2026
Wtorek27.04.2027Dzień Króla w Holandii 2027
Czwartek27.04.2028Dzień Króla w Holandii 2028
Piątek27.04.2029Dzień Króla w Holandii 2029
Sobota27.04.2030Dzień Króla w Holandii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 27 kwietnia