Dzień Alfabetu Morse'a 2024

Dzień Alfabetu Morse'a będzie obchodzony jutro.

W 2024 roku Dzień Alfabetu Morse'a przypada na 27 kwietnia (sobota).

Alfabet Morse'a to sposób komunikacji, który powstał w XIX wieku. Zrewolucjonizował sposób porozumiewania się, a niektórzy korzystają z niego do dzisiaj. Jego święto obchodzimy 27 kwietnia, w dzień urodzin jego twórcy.


Alfabet Morse'a ma dwóch twórców

Chociaż w nazwie jest tylko jedno nazwisko, to ten sposób komunikacji przypisujemy dwóm naukowcom. Jego ojcami są Samuel Morse i Alfred Vail. Morse stworzył alfabet w 1830 roku. Właśnie wtedy powstawały metody komunikowania się na odległość. Przełomem był telegraf elektromagnetyczny, do którego Morse stworzył swój specjalny system kodów. Jego współpracownikiem był właśnie Albert Vale, który potem udoskonalił system.


Alfabet Morse'a

Alfabet składa się tylko z kresek i kropek oraz przerw między nimi. Ma kilka zasad: kreska powinna trwać minimum tyle czasu co trzy kropki, odstęp między poszczególnymi elementami znaku powinien trwać tyle, co jedna kropka, a odstęp pomiędzy znakami 3 kropki.


Chociaż na początku kod był wykorzystywany w telegrafie, to w ciągu kilkudziesięciu lat wykorzystywano go już w telekomunikacji radiowej. To właśnie dzięki temu alfabetowi możliwa była szybka i międzynarodowa korespondencja.


Piękno alfabetu Morse'a polega na tym, że nie ma jednego sposobu posługiwania się nim. Można tego dokonywać zarówno za dnia, jak i nocą (jeżeli widoczność jest dobra, to można tego dokonać nawet za pomocą chorągiewek). Do alfabetu Morse'a można wykorzystać gwizdek, latarkę, a nawet ognisko. Chociaż mamy już oczywiście lepsze metody komunikacji, to kod Morse'a dalej jest wykorzystywany przed radioamatorów i znają go zazwyczaj piloci i kontrolerzy lotów.


Naucz się swojego imienia w kodzie Morse'a

Chociaż dzisiaj wystarczy nam umiejętność wciskania literek na klawiaturze, to znajomość alfabetu Morse'a może być ciekawostką, którą pochwalimy się przed znajomymi. Najlepszym początkiem będzie nauczenie się własnego imienia – to przecież tylko kilka kresek i kropek.