Dzien Florysty 2024

Obchody Dnia Florysty były 59 dni, czyli 1 miesiąc i 29 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Florysty przypadły na 27 kwietnia (sobota).

Zawód florysty powstał stosunkowo niedawno, przynajmniej oficjalnie. Na listę klasyfikacji zawodów został wpisany w 2002 roku, a jego święto jest obchodzone od 2010 roku. Data 27 kwietnia nie jest przypadkowa – wiosna to najlepszy okres dla wszystkich miłośników kwiatów.


Floryści upiększą każdą okoliczność

Florysta pracuje przede wszystkim z kwiatami, ale też z innymi rodzajami roślinności. Do podstawowych zadań należy na pewno tworzenie bukietów i wiązanek, ale floryści mają też większe pole do popisu. Często są zatrudniani przy organizacji wesel, komunii czy innych ważnych okoliczności. Chociaż zawód może wydawać się łatwy, to floryści muszą posiadać wiedzę na temat kwiatów, roślin, ich właściwości, dobierania kolorów, a nawet aranżacji wnętrz.


Praca florysty ma wiele wyzwań. Przede wszystkim pracuje się z produktem świeżym, który w ciągu 1-2 dni może całkowicie inaczej wyglądać. Dlatego floryści zawsze muszą pracować na ostatnią chwilę. Dni przed Walentynkami, Dniem Kobiet czy danym weselem oznaczają czasami kilkanaście godzin pracy.

Kto nie może zostać florystą? Na pewno osoba, która zmaga się z alergiami albo kompletnie nie potrafi łączyć kolorów. Dzień Florysty będzie świetną okazją, żeby sprawdzić, czy mamy w sobie dryg potrzebny do takiej pracy. Wystarczy kupić ulubione kwiaty i stworzyć z nich ciekawą kompozycję. Świetną inspiracją będą profile florystów na Instagramie. Niekoniecznie musi to być zawód – układanie kwiatów może okazać się świetnym hobby.