Światowy Dzień Tapira 2024

Obchody Światowego Dnia Tapira były 51 dni, czyli 1 miesiąc i 21 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Tapira przypadły na 27 kwietnia (sobota).

Nie chodzi tutaj o fryzurę popularną w latach 70. i 80., a o zwierzę przypominające swoim wyglądem świnie z małą trąbą. Ten ssak zamieszkujący Ameryką Środkową i Południową oraz Azję południowo-wschodnią obchodzi swoje święto 27 kwietnia.


Podobne do świni, spokrewnione z nosorożcem

Chociaż tapiry swoją budową przypominają świnie albo dziki, to ich kuzynami są nosorożce i konie. Rozróżniamy 5 gatunków: tapir panamski, górski, czaprakowy, amerykański (anta) i amazoński. Te sympatyczne ssaki zamieszkują bagna w lasach tropikalnych. Są bardzo dobrymi pływakami i spożywają głównie owoce. Ich mała trąba jest bardzo elastyczna - tapir może nią zrobić kółko o średnicy porządnej pizzy bez ruszania głową. Młode tapiry mają jasne cętki na ciemnej sierści, co niektórym przypomina jasne cętki na arbuzie. Tak jak większość egzotycznych zwierząt, siedliska tapirów są zagrożone. Powodem jest działalność człowieka: plantacje palmy olejowej, wycinki, kopalnie, uprawy. Tapiry są też ofiarami polowań ze względu na swoje smaczne mięso.

W Dzień Tapira warto odwiedzić to sympatyczne zwierzę w zoo. Swoimi okazami mogą się pochwalić zoo z Wrocławia, Warszawy, Płocka,
Zamościa, Poznania i Gdańska.