Święto Wojsk Radiotechnicznych 2024

Do najbliższych obchodów Święta Wojsk Radiotechnicznych zostało 115 dni, czyli 3 miesiące i 23 dni.

W 2024 roku Święto Wojsk Radiotechnicznych przypada na 15 października (wtorek).

Każdy rodzaj wojsk obchodzi swoje święto – to Wojsk Radiotechnicznych przypada na 15 października. Ten dzień został ustanowiony 6 stycznia 2005 roku przez Ministra Obrony Narodowej. Ma celebrować utworzenie pierwszej jednostki obserwacyjno-meldunkowej, z której wywodzą się Wojska Radiotechniczne.


Wojska radiotechniczne chronią nas przed atakiem z nieba

Do zadań wojsk należy rozpoznanie radiolokacyjne i powiadomienie odpowiednich jednostek o atakach powietrznych. Zabezpieczają też działania bojowe wojsk rakietowych, artylerii przeciwlotniczej, lotnictwa myśliwskiego i oddziałów przeciwdziałania radioelektronicznego. Ten rodzaj wojsk rozwinął się w czasach II wojny światowej. Początkowo obserwacja odbywała się z wież obserwacyjnych za pomocą wzroku i słuchu. W czasach PRL powołano jednostkę obserwacyjno-meldunkową - w 1950 roku. To właśnie one były początkiem wojsk radiotechnicznych Sił Powietrznych. Wojska są w stanie wykryć obiekty pilotowane i bezzałogowe, operujące na małych i stratosferycznych wysokościach. W latach 60. do Polski zawitała technologia i stacje radiolokacyjne, które pozwalały na pokrywanie większej ilości kraju. Z czasem technologia wymusiła szkolenie kadry i żołnierzy do obsługi radarów.


Zmiany na scenie europejskiej i światowej spowodowały, że systemy radiolokacyjne rozmieszczono na terenie całego kraju i wzdłuż wszystkich granic. Przystąpienie do NATO spowodowało, że systemy zostały ujednolicone i przygotowane do informowania w czasie rzeczywistym.