W większości języków europejskich nazwa wywodzi się od łacińskiego „Iulius". Rzymski senat na wniosek Marka Antoniusza po śmierci Juliusza Cezara (urodził się w lipcu) postanowił nadać nazwę lipiec na jego cześć. Wcześniej miesiąc ten określany był jako „Quintilis”, a jego nazwa oznaczała „piąty” i odnosiła się do dawnego rzymskiego kalendarza, w którym nie było stycznia ani lutego. Przykłady w innych językach to: angielskie „July", duńskie oraz niderlandzkie „juli”, francuskie „juillet”, niemieckie „Juli", hiszpańskie „julio”, włoskie „luglio” czy portugalskie „julho”.
W języku fińskim lipiec to „heinäkuu” , czyli „miesiąc trawy", ponieważ w tym kraju zbiera się wtedy siano na zimę dla zwierząt. Turecka nazwa „temmuz" nawiązuje do starożytnej tradycji bliskowschodniej i boga Tammuza. We współczesnym języku chińskim i japońskim lipiec jest oznaczony jako „siódmy miesiąc", choć dawniej w Kraju Kwitnącej Wiśni był to „fumizuki”, czyli „miesiąc książki”.
Lipiec jest na półkuli północnej miesiącem letnim, a na południowej zimowym. W Polsce jest najcieplejszym miesiącem, dlatego na ten okres najchętniej planujemy swoje urlopy i wakacyjne wyjazdy. We wszystkich kurortach nad morzem, w górskich uroczych miasteczkach czy nad mazurskimi jeziorami tradycyjnie wypoczywają tłumy turystów.
Kamień symbol lipca to rubin, jego kwiaty talizmany to ostróżka oraz lilia wodna. Znaki zodiaku na lipiec to Rak i Lew.