Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego 2024

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka Afrykańskiego zostało 17 dni.

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego przypada na 16 czerwca (niedziela).

Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego (Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim) został zainicjowany w 1991 roku przez Organizację Jedności Afrykańskiej (obecnie Unia Afrykańska) wraz z organizacją UNICEF-u.

Dzień jest upamiętnieniem tragicznego wydarzenia, które miało miejsce w 1976 roku w Soweto (RPA). W tym dniu reżim rasistowski dokonał masakry dzieci, które zaprotestowały przeciw niskiemu poziomowi edukacji i żądały prawa do nauki w ojczystym języku. Policja zabiła ponad sto dzieci, a ponad tysiąc zraniła. Celem obchodów Święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy dotykające najbiedniejsze tereny świata. Afryka wciąż jest miejscem, gdzie dzieci są narażone na wiele niebezpieczeństw, takich jak głód i liczne choroby. Wiele z nich przedwcześnie umiera z powodu niedożywienia. Według szacunków tylko w krajach południowej Afryki żyje 26 milionów dzieci, które nie mają swobodnego dostępu do pożywienia i wody pitnej. Codziennie z głodu umiera około 40 000 osób, zaś z powodu braku wody pitnej umiera rocznie prawie 2 miliony ludzi. W niektórych krajach afrykańskich tylko 30% społeczeństwa ma dostęp do czystej wody. Co roku na świecie umiera ponad 12 milionów afrykańskich dzieci poniżej piątego roku życia. Brak leków, szczepionek i odpowiedniej pomocy lekarskiej przyczyniają się do bardzo wysokiej śmiertelności wśród najmłodszych mieszkańców Afryki. Kontynent afrykański wciąż zmaga się z chorobą AIDS, która zabija większość społeczeństwa. Kolejnym problemem są liczne konflikty zbrojne oraz zamieszki również przyczyniające się do śmierć dzieci. Od 1980 roku w wyniku zbrojnych starć zginęło 2 miliony dzieci, a 4 – 5 milionów zostało kalekami.

Ogromnym problemem dotykającym dzieci jest brak edukacji, który pokrywa się z najbiedniejszymi regionami Afryki. Aż prawie 30% z nich nie rozpoczyna nauki w szkole, zaś tylko 32% kończy szkołę podstawową. Najmłodsi często zmuszani są do nieludzkiej pracy oraz siłą wcielani są do armii. Wojsko pozornie zapewnia stabilizację, ale w rzeczywistości jest miejscem, w którym mali żołnierze walczą pod wpływem narkotyków i alkoholu, a dziewczynki są wykorzystywane seksualnie.

Codziennie Afryka zmaga się z wieloma problemami, które stają się przyczyną cierpień dzieci. Od wielu lat międzynarodowe organizacje dążą do udzielenia żywnościowej lub medycznej pomocy najbiedniejszym regionom afrykańskiego kontynentu. Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego jest jednym z narządzi do tego, by życie najmłodszych na czarnym kontynencie było normalne.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Dziecka Afrykańskiego w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek16.06.2022Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego 2022
Piątek16.06.2023Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego 2023
Poniedziałek16.06.2025Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego 2025
Wtorek16.06.2026Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego 2026
Środa16.06.2027Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego 2027
Piątek16.06.2028Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego 2028
Sobota16.06.2029Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego 2029
Niedziela16.06.2030Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 16 czerwca