Międzynarodowy Dzień Sushi 2024

Obchody Międzynarodowego Dnia Sushi były 34 dni, czyli 1 miesiąc i 4 dni temu.

W 2024 roku obchody Międzynarodowego Dnia Sushi przypadły na 18 czerwca (wtorek).

Sushi to najbardziej znane danie pochodzące z Japonii, które rozprzestrzeniło się na całym świecie. Znane w wielu wersjach, swoje święto obchodzi 18 czerwca.


Sushi to nie potrawa?

Tak było przynajmniej na początku. Sushi powstało jako metoda konserwacji mięsa i ryb. Obtaczano je w soli i ryżu i zakopywano w ziemi w celu przedłużenia czasu ich przydatności. Tak przechowywane mięso mogło wytrzymać kilka miesięcy, a podobno nawet lat – sfermentowany ryż chronił je przed zepsuciem. Początkowo ryż wyrzucano, potem dla oszczędności jedzono go razem z mięsem, doceniając przy tym sfermentowany posmak.

Dzisiaj sushi dla wielu jest przysmakiem, a kwaskowaty posmak ryżu uzyskuje się za pomocą octu ryżowego. Sushi występuje w wielu formach i opcjach. Zazwyczaj składa się z ryżu, wodorostów nori, surowej ryby, warzyw. Podawane jest z sosem sojowym, wasabi, fermentowanym imbirem. Różne sposoby przygotowywania, rolowania i cięcia sushi inaczej się nazywają. Rozróżniamy np. maki, Gunkan, Nigiri. Tradycyjnie je się je pałeczkami, a jedną rolkę powinno się jeść jako jeden kęs.

Od wielu lat danie jest bardzo popularne w Polsce, można je zjeść w restauracji, zamówić z dowozem, ale też bez problemu zrobić w domu dzięki dużemu wyborowi składników. Danie jest bardzo zdrowe – jest niskokaloryczne, dostarcza nam węglowodanów i białka oraz witaminy. Można je spożywać nawet na diecie, oczywiście z umiarem. Do sushi pasuje zielona herbata albo w wersji na wieczór – sake.


Zrób sobie japońską ucztę

Święto jest idealną okazją do nauczenia się robienia sushi w domu. Dobry ryż, sosy, ryba, bambusowa mata do rolowania i można eksperymentować.