Autystyczny Dzień Dumy 2023

Do najbliższych obchodów Autystycznego Dnia Dumy zostały 132 dni, czyli 4 miesiące i 12 dni.

W 2023 roku Autystyczny Dzień Dumy przypada na 18 czerwca (niedziela).

Podobnie jak zdolności fizyczne ludzi, zdolności umysłowe ludzi również się różnią. Dzień Autystycznej Dumy jest inicjatywą na rzecz wolności i jest powodem do dumy dla osób z autyzmem. Autystyczna duma uznaje znaczenie pewności siebie i dumy dla osób z autyzmem oraz jej rolę w doprowadzeniu do zmiany spojrzenia na autyzm w społeczeństwie.

Aspies For Freedom (AFF) to grupa prowadząca kampanie i solidarność, której celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat ruchu na rzecz praw autyzmu. Aspies For Freedom ma na celu edukowanie ludzi o tym, że autyzm nie zawsze jest niepełnosprawny, a jego posiadanie ma zarówno zalety, jak i wady. W tym celu grupa organizuje coroczny Dzień Dumy Autystycznej, który odbywa się 18 czerwca. AFF zapewnia wsparcie społeczności autystycznej i chroni próby leczenia autyzmu.

W 2005 r. Dzień Dumy Autystycznej był po raz pierwszy obchodzony przez Aspies for Freedom i wkrótce stał się wydarzeniem globalnym, które było obchodzone szeroko, offline i online. AFF wzorował tę uroczystość na ruchu dumy gejowskiej. Kabie Brook, współzałożycielka Autism Rights Group Highland (ARGH) powiedziała podczas wywiadu, że najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę w tym dniu, jest to, że jest to wydarzenie społeczności autystycznej, które powstało i jest nadal prowadzone przez samych autystycznych ludzi . Oznacza to, że inne organizacje charytatywne lub organizacje nie są dniem promowania się lub tłumienia autystycznych osób.

Duma autystyczna wskazuje na to, że ludzie z autyzmem zawsze byli ważną częścią ludzkiej kultury. Bycie autystycznym jest formą różnorodności neurologicznej. Podobnie jak w przypadku wszystkich form problemów neurologicznych, większość wyzwań, przed którymi stoją osoby z autyzmem, wynika z ich postawy wobec autyzmu i braku wsparcia i akomodacji (zdolności), a nie jest niezbędna dla ich własnego stanu autystycznego. Wiele organizacji związanych z autyzmem promuje współczucie dla rodziców, zamiast wspierać zrozumienie Aktywistów autystycznych przyczyniło się do zmiany postaw w stosunku do przekonania, że ​​autyzm stanowi odstępstwo od normy, którą należy leczyć lub leczyć. Organizacje popierające autyzm, prowadzone przez autyzm, są kluczową siłą w ruchu na rzecz autystycznej akceptacji i autystycznej dumy.

W Polsce obchodzenie Dnia Autystycznej Dumy dopiero zyskuje na popularności. Od lat powszechnie obchodzony w kwietniu jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Występowanie Autystycznego Dnia Dumy w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek18.06.2021Autystyczny Dzień Dumy 2021
Sobota18.06.2022Autystyczny Dzień Dumy 2022
Wtorek18.06.2024Autystyczny Dzień Dumy 2024
Środa18.06.2025Autystyczny Dzień Dumy 2025
Czwartek18.06.2026Autystyczny Dzień Dumy 2026
Piątek18.06.2027Autystyczny Dzień Dumy 2027
Niedziela18.06.2028Autystyczny Dzień Dumy 2028
Poniedziałek18.06.2029Autystyczny Dzień Dumy 2029

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Dzień Ojca
Stany Zjednoczone 🇺🇸 - Dzień Ojca
Francja 🇫🇷 - Dzień Ojca
Kanada 🇨🇦 - Dzień Ojca
Holandia 🇳🇱 - Dzień Ojca
Irlandia 🇮🇪 - Dzień Ojca
Czechy 🇨🇿 - Dzień Ojca
Ukraina 🇺🇦 - Dzień Ojca

Święta i obchody w kolejnych dniach po 18 czerwca