Autystyczny Dzień Dumy 2024

Dziś jest Autystyczny Dzień Dumy

W 2024 roku Autystyczny Dzień Dumy przypada na 18 czerwca (wtorek).

Podobnie jak zdolności fizyczne ludzi, zdolności umysłowe ludzi również się różnią. Dzień Autystycznej Dumy jest inicjatywą na rzecz wolności i jest powodem do dumy dla osób z autyzmem. Autystyczna duma uznaje znaczenie pewności siebie i dumy dla osób z autyzmem oraz jej rolę w doprowadzeniu do zmiany spojrzenia na autyzm w społeczeństwie.

Aspies For Freedom (AFF) to grupa prowadząca kampanie i solidarność, której celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat ruchu na rzecz praw autyzmu. Aspies For Freedom ma na celu edukowanie ludzi o tym, że autyzm nie zawsze jest niepełnosprawny, a jego posiadanie ma zarówno zalety, jak i wady. W tym celu grupa organizuje coroczny Dzień Dumy Autystycznej, który odbywa się 18 czerwca. AFF zapewnia wsparcie społeczności autystycznej i chroni próby leczenia autyzmu.

W 2005 r. Dzień Dumy Autystycznej był po raz pierwszy obchodzony przez Aspies for Freedom i wkrótce stał się wydarzeniem globalnym, które było obchodzone szeroko, offline i online. AFF wzorował tę uroczystość na ruchu dumy gejowskiej. Kabie Brook, współzałożycielka Autism Rights Group Highland (ARGH) powiedziała podczas wywiadu, że najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę w tym dniu, jest to, że jest to wydarzenie społeczności autystycznej, które powstało i jest nadal prowadzone przez samych autystycznych ludzi . Oznacza to, że inne organizacje charytatywne lub organizacje nie są dniem promowania się lub tłumienia autystycznych osób.

Duma autystyczna wskazuje na to, że ludzie z autyzmem zawsze byli ważną częścią ludzkiej kultury. Bycie autystycznym jest formą różnorodności neurologicznej. Podobnie jak w przypadku wszystkich form problemów neurologicznych, większość wyzwań, przed którymi stoją osoby z autyzmem, wynika z ich postawy wobec autyzmu i braku wsparcia i akomodacji (zdolności), a nie jest niezbędna dla ich własnego stanu autystycznego. Wiele organizacji związanych z autyzmem promuje współczucie dla rodziców, zamiast wspierać zrozumienie Aktywistów autystycznych przyczyniło się do zmiany postaw w stosunku do przekonania, że ​​autyzm stanowi odstępstwo od normy, którą należy leczyć lub leczyć. Organizacje popierające autyzm, prowadzone przez autyzm, są kluczową siłą w ruchu na rzecz autystycznej akceptacji i autystycznej dumy.

W Polsce obchodzenie Dnia Autystycznej Dumy dopiero zyskuje na popularności. Od lat powszechnie obchodzony w kwietniu jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.