Święto św. Stanisława Kostki 2024

Do najbliższych obchodów Święta św. Stanisława Kostki zostały 94 dni, czyli 3 miesiące i 2 dni.

W 2024 roku Święto św. Stanisława Kostki przypada na 18 września (środa).

Stanisław Kostka przeżył zaledwie 18 lat, ale w tym czasie dał się poznać jako wrażliwy, niezwykle pobożny i wytrwały człowiek. Jego czyny docenił Kościół katolicki, bowiem jest on jednym z „najmłodszych” świętych. 18 września przypada wspomnienie patrona polskiej młodzieży.

Życie Stanisława Kostki


Chłopiec przyszedł na świat w Rostkowie, w 1550 roku. Pochodził ze średniozamożnej, szlacheckiej rodziny, jednocześnie bardzo religijnej. Stanisław odebrał więc staranne wychowanie, co przekładało się na jego późniejszą pobożność, wrażliwość i skromność. Gdy miał 14 lat wyjechał do wiedeńskiej szkoły jezuickiej, gdzie towarzyszyli mu brat Paweł i nauczyciel Jan Biliński. Rok później dotknęła go ciężka choroba, podczas której doznał kilku niesamowitych wizji. Mieszkał u luteranina, który nie życzył sobie wizyt księży katolickich i przyjmowania komunii świętej pod jego dachem. W snach na jawie dręczył go szatan pod postacią ogromnego psa, ale Stanisław ostatecznie odparł jego ataki czyniąc znak krzyża. Jego stan jednak się pogarszał, a chłopak przejmował się, że umrze bez przyjęcia Jezusa Chrystusa do serca. Wtedy ujrzał św. Barbarę, która wraz z aniołami przyniosła mu komunię świętą. Kolejna wizja to Matka Boża pochylająca się nad Stanisławem, która powierza mu w ramiona Dzieciątko Jezus. W ten sposób chłopak został cudownie uleczony, a jego celem stało się przyłączenie do Towarzystwa Jezusowego, jak poleciła mu Bogurodzica.

Stanisław porzucił wiedeńską szkołę, by zrealizować swój cel. Udał się do Niemiec, by uzyskać rekomendacje słynnego jezuity Piotra Kanizjusza. Zrobił to wbrew woli rodziców, więc na poszukiwania wyruszyli za nim brat i nauczyciel. Ci jednak udali się do Rzymu, nie wiedząc, że Stanisław maszeruje dziennie około 45 km w stronę Bawarii. Dopiero gdy Kanizjusz polecił Franciszkowi Borgiaszowi przyjęcie do nowicjatu, ten udał się do Stolicy Apostolskiej. W 1568 roku złożył tam śluby zakonne, jednak kilka miesięcy później zachorował na malarię lub gruźlicę. Zmarł 15 sierpnia, wcześniej niejednokrotnie dzieląc się ze swoimi towarzyszami przeczuciami, że jego koniec jest bardzo bliski. Gdy po dwóch latach otworzono jego grób, znaleziono ciało w nienaruszonym stanie.

Został kanonizowany w 1726 roku przez papieża Benedykta XIII. Relikwie Stanisława znajdują się w kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie. Stanisław Kostka jest patronem ministrantów, polskiej młodzieży, miast Warszawy, Poznania, czy Lwowa.

Obchody święta św. Stanisława Kostki


Kult św. Stanisława Kostki celebrowano w różnych dniach, choćby w niedzielę przed 28 października (data urodzenia oraz wstąpienia do nowicjatu). Przez długi czas wspomnienie liturgiczne obowiązywało 13 listopada, jednak w 1974 roku przeniesiono je na 18 września, by patron młodzieży i dzieci czuwał nad nimi w trudnych początkach roku szkolnego. W niektórych parafiach lub szkołach z okazji święta św. Stanisława Kostki ma miejsce poświęcenie plecaków i podręczników.

Święto św. Stanisława Kostki jest szczególnie celebrowane w jego rodzinnej miejscowości. W 1977 roku, w 250. rocznicę kanonizacji, w diecezji płockiej ogłoszono Rok Stanisławowski. Wtedy miejsca związane ze świętym stały się miejscami pielgrzymkowymi, a w 1983 zorganizowano oficjalną, dużą pielgrzymkę z Przasnysza do Rostkowa. Wzięło w niej udział około 1500 osób. Dziś jest to już tradycja, co roku w sobotę po uroczystości św. Stanisława Kostki młodzi ludzie, także z innych diecezji, gromadzą w Przasnyszu, gdzie uczestniczą w mszy świętej. Później udają się do Rostkowa, gdzie biorą udział w koncercie i festynie religijnym.

Występowanie Święta św. Stanisława Kostki w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela18.09.2022Święto św. Stanisława Kostki 2022
Poniedziałek18.09.2023Święto św. Stanisława Kostki 2023
Czwartek18.09.2025Święto św. Stanisława Kostki 2025
Piątek18.09.2026Święto św. Stanisława Kostki 2026
Sobota18.09.2027Święto św. Stanisława Kostki 2027
Poniedziałek18.09.2028Święto św. Stanisława Kostki 2028
Wtorek18.09.2029Święto św. Stanisława Kostki 2029
Środa18.09.2030Święto św. Stanisława Kostki 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 18 września