Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego 2023

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Lotnictwa Cywilnego zostały 3 dni.

W 2023 roku Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego przypada na 7 grudnia (czwartek).

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 6 grudnia 1996 roku, z inicjatywy Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Celem Dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osiągnięcia międzynarodowego lotnictwa cywilnego.

Pierwsze obchody Dnia odbyły się w 50. rocznicę podpisania Konwencji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, która w 1944 roku zainicjowała wyspecjalizowaną organizację ONZ ICAO. Zajmuje się ona opracowywaniem i wdrażaniem przepisów regulujących bezpieczeństwo międzynarodowej żeglugi powietrznej. Coroczne obchody odbywają się pod innym hasłem, m. in.:

- Wspólna praca, by żaden kraj nie pozostał w tyle
- Lotnictwo: twoje niezawodne połączenie ze światem
- Bezpieczne i stabilne lotnictwo dla naszej planety
- 65 lat umacniania globalnej społeczności poprzez lotnictwo
- Lotnictwo jutra - świat możliwości dla wykwalifikowanych pracowników lotnictwa
- Bezpieczeństwo w lotnictwie - pierwszy i zawsze najwyższy priorytet
- W kierunku bardziej ekologicznego lotnictwa - osiągnięcie jak największej zgodności między bezpiecznym i uporządkowanym rozwojem lotnictwa cywilnego a jakością środowiska
- Lot między narodami - dialog między narodami
- Promocja globalnej przyjaźni i zrozumienia
- Bezpieczniejsze lotnictwo cywilne dzięki satelitom
- Samolot w naszym życiu.

Ludzie od zarania dziejów marzyli o lataniu i o maszynach latających. W XIX wieku pojawił się pomysł zbudowania takiej maszyny, ale idea spotkała się ze sceptyzmem środowisk naukowych i religijnych. „Jeśli Bóg chciałby aby człowiek latał, dałby mu skrzydła” to słynne słowa wygłoszone w czasie kazania w 1890 roku przez amerykańskiego biskupa protestanckiego o nazwisku Wright. W 1903 roku w Kitty Hawk w Północnej Karolinie, tuż przed Bożym Narodzeniem, dwóch śmiałków na zbudowanej przez siebie maszynie, która została wyposażona w również własnoręcznie skonstruowany silnik spalinowy o mocy 12 KM, przeleciało 53 metry w ciągu 12 sekund. Kim byli wynalazcy, którzy przyczynili się do ogromnego rozwoju technologii? To dwaj bracia Orville i Wilbur Wright - synowie biskupa.

Dziś wiele osób nie wyobraża sobie podróżowania bez samolotów, które pozwalają na dotarcie do najodleglejszych miejsc na świecie. Szacuje się, że samoloty rocznie na całym świecie przewożą do 2 mld pasażerów. Pomiędzy kontynentem europejskim a Stanami Zjednoczonymi każdego roku podróżuje około 40 mln ludzi. A czy latanie jest bezpieczne? Według danych Międzynarodowej Organizacji Transportu Lotniczego na 1,4 mln lotów ma miejsce jeden wypadek lotniczy. Oznacza to, że jeżeli jedna osoba latałaby codziennie samolotem, to mogłaby podróżować samolotami przez 3859 lat bez wypadku. Co ciekawe, tylko 5% wypadków zdarza się w czasie lotu, zaś najwięcej ma miejsce podczas startu i lądowania. Eksperci przekonują, że obecnie podróżowanie samolotami jest o wiele bezpieczniejsze niż w przypadku innych środków transportu. Rocznie w wypadkach lotniczych ginie około 500 osób, zaś wypadkach drogowych ponad 1 mln, zaś około 50 mln ofiar zostaje rannych.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Lotnictwa Cywilnego w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek07.12.2021Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego 2021
Środa07.12.2022Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego 2022
Sobota07.12.2024Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego 2024
Niedziela07.12.2025Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego 2025
Poniedziałek07.12.2026Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego 2026
Wtorek07.12.2027Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego 2027
Czwartek07.12.2028Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego 2028
Piątek07.12.2029Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego 2029

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 7 grudnia