Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej 2024

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Medycyny Weterynaryjnej zostały 193 dni, czyli 6 miesięcy i 10 dni.

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej przypada na 9 grudnia (poniedziałek).

Zdrowie naszych pupilów często traktujemy tak samo poważnie, jak nasze własne. W końcu nasz pies, kot czy chomik to praktycznie członek rodziny. Dlatego 9 grudnia obchodzimy święto lekarzy naszych zwierzaków, a dokładnie medycyny weterynaryjnej.


Nie leczmy zwierząt na własną rękę

Często kiedy nasz zwierzak cierpi na jakąś dolegliwość, próbujemy znaleźć informacje w Internecie i leczyć go na własną rękę. Możemy znaleźć tam wiele przydatnych informacji, ale tak jak w przypadku chorób u człowieka, leczenie powinniśmy zostawić lekarzom. Zwłaszcza że nasi pupile mogą zachorować na poważne choroby, takie jak np. rak. Medycyna weterynaryjna jest na wysokim poziomie i niczym nie odbiega od tej ludzkiej. Dlatego, kiedy tylko zauważymy u psa, kota, czy nawet iguany niepokojące objawy, skorzystajmy z pomocy specjalisty.


U zwierząt, tak samo jak u ludzi, ważna jest profilaktyka. Dlatego właśnie wizyty u weterynarza powinny odbywać się regularnie. Zwierzęta potrzebują szczepień, odrobaczania, czy sprawdzenia pod kątem kleszczy. Dzisiejsza technologia pozwala na stosunkowo bezbolesne przeprowadzanie zabiegów. Jest to niesamowity postęp od początków weterynarii, kiedy zabiegi przeprowadzane na zwierzętach przypominały tortury.


Za pierwszego weterynarza uważa się Urlugaledinna pochodzącego z Mezopotamii. Tym zawodem parali się też Hipokrates i Arystoteles. Za pierwszą lecznicę dla zwierząt uznaje się przybytek w Indiach w III wieku p.n.e. Głównie leczono wtedy konie i bydło. Egipcjanie lubili otaczać się pawianami, którym dla bezpieczeństwa usuwano kły. Również Egipcjanie mieli straszny zwyczaj zabijania psów i kotów po śmierci właściciela
i mumifikowania ich. Weterynaria przestała przypominać tortury dopiero w XIX wieku, kiedy zaczęto stosować znieczulenia.


Zabierz swojego pupila do weterynarza

Tego dnia mamy świetną okazję, żeby skorzystać z medycyny weterynaryjnej. Warto zapakować swojego pupila do klatki albo transportera i kontrolnie sprawdzić, czy wszystko z nim w porządku. Przy okazji możemy złożyć życzenia naszemu weterynarzowi.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Medycyny Weterynaryjnej w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek09.12.2022Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej 2022
Sobota09.12.2023Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej 2023
Wtorek09.12.2025Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej 2025
Środa09.12.2026Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej 2026
Czwartek09.12.2027Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej 2027
Sobota09.12.2028Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej 2028
Niedziela09.12.2029Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej 2029
Poniedziałek09.12.2030Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 9 grudnia