Obchody Światowego Dnia Orła były 25 dni temu.
W 2025 roku obchody Światowego Dnia Orła przypadły na 18 marca (wtorek).
18 marca obchodzimy święto naszego narodowego symbolu - orła. Ten majestatyczny ptak jest związany z legendą o powstaniu Polski.
Orzeł ma kilka swoich świąt
Chociaż nasze święto odbywa się 18 marca, to Amerykanie obchodzą też święto swojego orła, które przypada na 20 czerwca. Tam również święto związane jest z patriotyzmem – ich orzeł jest symbolem równości, wolności i siły. Nic dziwnego, że ten ptak ma kilka poświęconych mu dni. Jest potężny i wręcz stworzony do polowań. Ma doskonały wzrok, silne pazury i potrafi rozwinąć duże prędkości. Orzeł przedni, który występuje też w Polsce, może osiągnąć prędkość nawet do 160 km/h. Orły mogą mieć nawet metr wysokości, a ich skrzydła mogą mieć rozpiętość 2,5 metra. Nic dziwnego, że są uznawane za króla ptaków.
W Polsce orzeł jest oczywiście najbardziej znany z naszego godła. Co ciekawe, może się okazać, że na naszym herbie... wcale nie widnieje orzeł. Wiele źródeł twierdzi, że jest to podobizna bielika, który nie jest wcale orłem – należy tylko do rodziny jastrzębiowatych. A skąd w ogóle orzeł (albo bielik) w godle Polski?
Większość z nas zna legendę o Lechu, Czechu i Rusie – trzech braciach, który wyruszyli w świat szukać swojego miejsca. Pewnego dnia Lech zmęczony wędrówką zatrzymał się pod wielkim dębem i w tej chwili nad jego głową zatoczył koło biały ptak. Był to właśnie orzeł. W dębie Lech znalazł gniazdo pisklaków. Ogłosił swoim towarzyszom, że właśnie to będzie jego miejsce i nazwał je Gniezno. Ptak znalazł się z kolei w godle nowego grodu.
Nasz herb nie jest jednak bardzo oryginalny: orły można znaleźć też w godle Niemiec, Austrii, Czarnogóry, Armenii, Meksyku.