Światowy Dzień Recyklingu 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Recyklingu zostało 269 dni, czyli 8 miesięcy i 26 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Recyklingu przypada na 18 marca (wtorek).

Recykling to coś, co powinniśmy brać pod uwagę każdego dnia, ale szczególnie 18 marca. Właśnie tego dnia przypada Światowy Dzień Recyklingu, którego celem jest promowanie troski o planetę.


Tylko odzyskiwanie surowców z odpadów może uratować planetę

Pierwszy Światowy Dzień Recyklingu odbył się 18 marca 2018 roku. Jego inicjatorem było Global Recykling Foundation. Głównym celem tej okazji jest edukacja i promocja recyklingu. Głównym akcentem, jaki podkreśla się podczas obchodów święta, jest zachowanie 6 podstawowych zasobów (woda, powietrze, węgiel, ropa, gaz ziemny i minerały). Duży nacisk kładzie się też jednak na siódmy zasób, jakim są odpady. To właśnie w ich recyklingu dostrzega się szansę na ratunek dla środowiska.


A zdecydowanie potrzebuje ono ratunku. Każdego roku wyrzucamy do kosza 2 miliardy (!) ton śmieci. W Europie tylko 30% z nich podlega recyklingowi. Plastik jest wszędzie wokół nas: pijemy z niego wodę, spożywamy jedzenie, nosimy go na sobie. Rozwój technologii i konsumpcjonizmu spowodował, że co sezon kupujemy nowe sprzęty, ubrania, telefony. Przez ostatnie pół wieku wykorzystaliśmy więcej zasobów niż przez cały okres istnienia ludzi! Takie zachowanie powoduje śmierć zwierząt, roślin, zatrucie wody, ziem, ocieplenie klimatu, klęski żywiołowe, a w przyszłości może oznaczać wojny o pożywienie i dostęp do wody.


Wiemy już jak bardzo jest źle, ale co można zrobić? Recyklingiem nazywamy odzyskiwanie i powtórne wykorzystywanie odpadów przy tworzeniu
nowych produktów. Wiele kroków zostało już podjętych. Segregujemy nasze śmieci do odpowiednich pojemników, korzystamy z plastiku z recyklingu, nie używamy jednorazowych naczyń. Recykling to jednak nie tylko pilnowanie odpowiedniego kosza przy wyrzucaniu butelki od wody. To codzienne decyzje, które z czasem stają się nawykami. Jeszcze lepsze od recyklingu jednorazowej plastikowej butelki będzie nieużywanie jej wcale. Butelka wielokrotnego użytku, materiałowa torba na zakupy, niekupowanie owoców i warzyw zapakowanych w plastik – w ciągu jednego dnia możemy zaoszczędzić nawet kilogram odpadów!


Recykling dotyczy jednak nie tylko śmieci. Z tworzyw sztucznych produkowane są też nasze ubrania. Żeby uratować planetę, powinniśmy całkowicie zmienić nasze podejście. Zamiast 30-ego t-shirta z Chin warto kupić kilka porządnych bluzek z bawełny, albo jeszcze lepiej – z materiałów z recyklingu. Zużyte ubrania można odsprzedać dalej i tak samo zamiast kupować z sieciówek można znaleźć coś fajnego w second-handach. Zamiast wyrzucać zużyte buty czy zepsuty zegarek, zanieśmy je do szewca albo zegarmistrza – damy pracę rzemieślnikom i zaoszczędzimy na kupnie nowej pary.


Każda taka decyzja to szansa dla środowiska, dlatego w Dzień Recyklingu zróbmy mentalny przegląd swoich wyborów i pomyślmy, co możemy poprawić.

Występowanie Światowego Dnia Recyklingu w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota18.03.2023Światowy Dzień Recyklingu 2023
Poniedziałek18.03.2024Światowy Dzień Recyklingu 2024
Środa18.03.2026Światowy Dzień Recyklingu 2026
Czwartek18.03.2027Światowy Dzień Recyklingu 2027
Sobota18.03.2028Światowy Dzień Recyklingu 2028
Niedziela18.03.2029Światowy Dzień Recyklingu 2029
Poniedziałek18.03.2030Światowy Dzień Recyklingu 2030
Wtorek18.03.2031Światowy Dzień Recyklingu 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 18 marca