Święto św. Ambrożego w Mediolanie 2024

Do najbliższych obchodów Święta św. Ambrożego w Mediolanie zostało 136 dni, czyli 4 miesiące i 14 dni.

W 2024 roku Święto św. Ambrożego w Mediolanie przypada na 7 grudnia (sobota).

Ambroży jest patronem Mediolanu od 397 roku. Jest postacią zasłużoną nie tylko dla stolicy Lombardii, ale i całego Kościoła. Należy on bowiem do grona Czterech Wielkich Doktorów Kościoła zachodniego, obok św. Augustyna, św. Hieronima i św. Grzegorza Wielkiego. W Mediolanie 7 grudnia z okazji święta patrona odbywa się m. in. barwny jarmark, który jednocześnie jest początkiem okresu świątecznego w tym mieście.


Św. Ambroży – patron Mediolanu

Ambroży urodził się w szanowanej rodzinie (jego ojciec był prefektem Galii w czasach panowania Konstantyna Wielkiego), stąd odebrał staranne wychowanie i wykształcenie. Swoją karierę rozpoczął około roku 370, kiedy otrzymał urząd gubernatora prowincji Ligurii i Emilii-Romanii z siedzibą w Mediolanie. Dzisiejsza metropolia była wówczas stolicą Cesarstwa zachodniorzymskiego i miejscem konfliktów między wiernymi wyznającymi arianizm a prawowiernymi katolikami. Po śmierci biskupa Auksencjusza w 374 roku mediolańczycy wywołali zamieszki, by jego następcą nie została osoba o podobnych ariańskich poglądach. Ambroży postanowił osobiście uspokoić zgromadzony w katedrze lud, a po przekroczeniu jej progów jedno z dzieci zawołało „Ambrosium episcopum!” (Ambrożego na biskupa!). W ten oto sposób został on mianowany na to zaszczytne stanowisko, choć początkowo wzbraniał się przed wolą obywateli. Jego kadencja obfitowała w sukcesy, był znakomitym duszpasterzem i mówcą, skutecznie występował przeciw arianom. Słynął również z dobroczynności, na przykład podczas najazdu Gotów w 378 roku nie wahał się przetopić cennych naczyń liturgicznych, by zdobyć środki na pomoc dla biednych. Cieszył się wielkim autorytetem nawet u cesarzy, których nierzadko „ustawiał” do pionu.

Ambroży zmarł w Wielką Sobotę, 4 kwietnia 397. Wtedy też wypełniła się legenda z dzieciństwa Ambrożego. Pewnego razu pszczoły zaczęły wchodzić mu do ust, ale natychmiast wylatywały, nie czyniąc mu nic złego. Jego ojciec uznał, że to znak, iż syn będzie wielkim człowiekiem. Po śmierci został patronem Mediolanu, a bazylika którą zbudował (nosi imię św. Ambrożego) kryje jego szczątki wraz z pozostałościami świętych Gerwazego i Protazego.


Obchody Dnia św. Ambrożego

La festa di Sant'Ambrogio, czyli Święto św. Ambrożego obchodzone jest od XIII wieku i składa się z wielu atrakcji/wydarzeń. W bazylice odbywa się uroczysta msza święta. Na ulicach Mediolanu ma natomiast miejsce Oh Bej! Oh Bej!, czyli ogromne targi wokół Castello Sforzesco. Udział bierze w nich ponad 350 wystawców, m. in. producenci zabawek, cukiernicy, stolarze, księgarnie i rzemieślnicy z regionu. Liczne stragany pełne kolorów i zapachów tworzą wyjątkową atmosferę. Dzień św. Ambrożego oficjalnie otwiera święta Bożego Narodzenia w Mediolanie, a impreza jest najlepszą okazją do tego, by kupić świąteczny prezent.

7 grudnia rozpoczyna się również sezon operowy w teatrze La Scala. W święto patrona Mediolańczycy (w tym wielu Vipów), udają się do tego magicznego miejsca, aby obejrzeć pierwszy występ. Zazwyczaj prezentowana jest opera Verdiego, bardzo cenionego przez mieszkańców.

W dniu święta patrona przyznawane są specjalne wyróżnienia, nazywane Ambrogino d'oro (to nieoficjalna nazwa, inspirowana jego imieniem). Nagrodę wręcza się zarówno zasłużonym ludziom z regionu, jak i stowarzyszeniom czy organizacjom. Każdego roku przyznawanych jest około 30 złotych medali i 40 Certyfikatów zasług obywatelskich. Zwycięzcy są wybierani przez Biuro Rady Miejskiej Mediolanu.

Występowanie Święta św. Ambrożego w Mediolanie w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa07.12.2022Święto św. Ambrożego w Mediolanie 2022
Czwartek07.12.2023Święto św. Ambrożego w Mediolanie 2023
Niedziela07.12.2025Święto św. Ambrożego w Mediolanie 2025
Poniedziałek07.12.2026Święto św. Ambrożego w Mediolanie 2026
Wtorek07.12.2027Święto św. Ambrożego w Mediolanie 2027
Czwartek07.12.2028Święto św. Ambrożego w Mediolanie 2028
Piątek07.12.2029Święto św. Ambrożego w Mediolanie 2029
Sobota07.12.2030Święto św. Ambrożego w Mediolanie 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 7 grudnia