Europejski Dzień Mózgu 2019

Obchody Europejskiego Dnia Mózgu były 69 dni, czyli 2 miesiące i 8 dni temu.

W 2019 roku Europejski Dzień Mózgu przypadł na 18 marca (poniedziałek).

Europejski Dzień Mózgu obchodzony jest od 1998 roku. Celem święta jest upowszechnianie wiedzy i informacji na temat mózgu, który wciąż jest jednym z najbardziej tajemniczych oraz fascynujących organów człowieka.

Mózg stanowi centrum dowodzenia naszego organizmu i odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów. Ludzki mózg składa się z około 90 miliardów neuronów, odpowiadających za przekazywanie informacji w postaci impulsów elektrycznych. Prędkość przemieszczania się impulsu nerwowego wynosi około 400 km/godz, prawie tyle ile wynosi prędkość super pociągów. Każdy neuron ma około 1mm średnicy, a jego długość może osiągnąć kilka metrów. Łączna długość aksonów wynosi 160 000 km! Komunikacja między komórkami nerwowymi zachodzi między neuroprzekaźnikami, zaś na każdy neuron przypada od 1000 do 10000 synaps. Badania naukowe udowodniły, że istnieje korelacja między codziennymi zwyczajami, na przykład paleniem papierosów, czy piciem alkoholu, a zwiększoną szansą wystąpienia pewnych chorób, między innymi udaru mózgu.

W tym dniu organizacje prozdrowotne zajmują się uświadamianiem społeczeństwa na temat prawidłowych nawyków wpływających na nasze zdrowie. Choć mózg z 80 procent składa się z wody, to dzięki swojej skomplikowanej budowie i rozmieszczeniu poszczególnych funkcji jest w stanie kontrolować cały organizm. Według badań naukowych, nasz mózg już podjął decyzję, zanim uświadomiliśmy sobie o rozwiązaniu problemu. Mózg jest niezwykle pojemny, potrafi przyjąć ogromną ilość informacji, około 100 megabajtów na sekundę. A w trakcie snu mózg dokonuje segregacji otrzymanych wiadomości. A jest ich bardzo dużo, w ciągu dnia generujemy prawie 70 000 myśli. Do niedawna funkcjonowało przypuszczenie, że używamy tylko 10 procent naszego mózgu. Na podstawie badań okazało się, że wykorzystujemy go w całości, ale z naszych umiejętności możemy korzystać 100% lepiej. Nasz umysł jest bardzo plastyczny i wciąż w nim zachodzą procesy tworzenia się nowych neuronów, ale związane jest to aktywnością oraz stymulacją mózgu. Odpowiedni styl życia wpływa na opóźnienie procesu starzenia się mózgu, a aktywność umysłowa zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, na przykład Alzheimera.