Od wieków dziewictwo było powszechnie uważane za największą cnotę młodej kobiety. Obyczaj zostania dziewicą aż do ślubu powstał w starożytnej Grecji. To Grecy włączyli deflorację jako stały element obrządku weselnego. Goście odprowadzali młodą parę do pomieszczenia i wiwatowali po skonsumowaniu związku. Obecnie w kulturze krajów rozwiniętych, mało która para chciałaby zdecydować się na podobny obrządek, ale wciąż w niektórych państwach taki zwyczaj jest praktykowany.
Publiczne demonstrowanie cnoty świeżo poślubionej żony dozwolone jest tam, gdzie małżeństwa nadal aranżowane są przez rodziców. Tak jest wśród hiszpańskich Romów, gdzie punktem kulminacyjnym wesela jest badanie dziewczyny oraz jej inicjacja seksualna. Powszechnie uważa się, że noszenie spodni przez dziewczęta, jazda na rowerze, stosowanie tamponów powodują ciemnienie łona, podobnie jak po stosunku z mężczyzną. W czasie uroczystości stara kobieta zwana ajuintaora, w obecności mężatek przebija błonę dziewiczą palcem owiniętym w białą chustkę, która później staje się cenną pamiątką. Po ceremonii goście składają gratulacje, kobiety płaczą z radości i rzucają kandyzowane migdały na nogi i brzuch dziewczyny, zaś mężczyźni noszą pannę młodą na rękach. I tak rozpoczyna się trzydniowa uczta.
Zachowanie dziewictwa do ślubu związane jest z różnymi przyczynami, na przykład religijnymi, kulturowymi lub tragicznymi wydarzeniami z przeszłości. Coraz więcej kobiet na całym świecie decyduje się na zabieg chirurgiczny zwany hymenoplastyką, który polega na przywracaniu błony dziewiczej. Największe popyty na takie zabiegi są nie tylko w państwach islamskich, ale również w krajach azjatyckich lub na kontynencie europejskim. A w jakim wieku najczęściej kobiety tracą dziewictwo? Na podstawie raportu przeprowadzonego przez firmę Durex, średni wiek inicjacji w Polsce zachodzi ok. 19 roku życia. Z tym, że ten średni wiek jest mniejszy im młodsi byli respondenci. Jednak jak podkreślają eksperci, nie istnieje idealny wiek inicjacji seksualnej.