Wielka Sobota w Niemczech 2024

Obchody Wielkiej Soboty w Niemczech były 39 dni, czyli 1 miesiąc i 8 dni temu.

W 2024 roku obchody Wielkiej Soboty w Niemczech przypadły na 30 marca (sobota).

Wielka Sobota (Karsamstag) jest tradycyjnie czasem refleksji i oczekiwania. Nawiązuje do to oczekiwania apostołów na powrót Syna Bożego. Dzień po ukrzyżowaniu Jezusa przed jego grobem postawiono strażników. Mieli oni pilnować, by apostołowie nie skradli zwłok, dzięki czemu mogli ogłosić, że Chrystus zmartwychwstał.

W Wielką Sobotę w kościołach nie są odprawiane nabożeństwa, wiele osób przychodzi jednak się do nich pomodlić. To co odróżnia Niemcy od Polski, to fakt, że Niemcy nie święcą pokarmu, z wyjątkiem Bawarii oraz polskich imigrantów. Żeby było jeszcze ciekawiej, niektórzy Bawarczycy, regionu znanego z dobrego piwa, w koszyczkach umieszczają właśnie ten złocisty trunek. Natomiast Polacy mogą zanieść chleb, jajka, wędlinę czy baranka do kościołów, w których posługę duszpasterską sprawują nasi rodacy. Najczęściej w największych miastach, jak choćby Hamburg, Berlin, Frankfurt czy Kolonia.

Jeśli chodzi o Niemców, to zamiast popularnej święconki, u naszych sąsiadów króluje tego dnia ... ogień. Ognie to jeden z symboli wielkanocnych w Niemczech. Ogniska płoną przed świątyniami (zwłaszcza na północy i w centrum kraju) co stanowi symbol zbliżającego się zmartwychwstania Chrystusa. Kapłani święcą ogień, a wierni odpalają świece paschalne i zabierają je do swoich domów. Świece te towarzyszą później Niemcom przy posiłkach i mają zapewnić szczęście i radość. Ogniska rozpala się nie tylko przed kościołami, ale i np. w miejskich ogrodach, czy przykładowo wzdłuż brzegów Łaby w Hamburgu. W niektórych okolicach ogień płonie dopiero w Niedzielę lub Poniedziałek Wielkanocny.

Ten zwyczaj ludowy kultywowany jest od XVI wieku, choć wywodzi się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich. Dawniej ciepło i światło miały przepędzić zimę, a płomienie zapewnić urodzajność ziemi. Jako tradycja chrześcijańska ogień jest symbolem Zmartwychwstania Chrystusa.

Ciekawym zwyczajem jest Koło Wielkanocne, które toczy się z Wielkanocnej Góry w miejscowości Lügde w Nadrenii Północnej-Westfalii. Zostawia ono za sobą ognisty ślad o długości kilkuset metrów.

Występowanie Wielkiej Soboty w Niemczech w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota16.04.2022Wielka Sobota w Niemczech 2022
Sobota08.04.2023Wielka Sobota w Niemczech 2023
Sobota19.04.2025Wielka Sobota w Niemczech 2025
Sobota04.04.2026Wielka Sobota w Niemczech 2026
Sobota27.03.2027Wielka Sobota w Niemczech 2027
Sobota15.04.2028Wielka Sobota w Niemczech 2028
Sobota31.03.2029Wielka Sobota w Niemczech 2029
Sobota20.04.2030Wielka Sobota w Niemczech 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 30 marca