Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 2025

Do najbliższych obchodów Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej zostało 215 dni, czyli 7 miesięcy i 3 dni.

W 2025 roku Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przypada na 26 sierpnia (wtorek).

26 sierpnia przypada w Polsce uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, to jedno z głównych świąt maryjnych na Jasnej Górze i w Polsce. Ma ono związek z kultowym obrazem Matki Bożej, który od kilkuset lat jest otaczany wielką czcią. Święto jest też okazją do podziękowania Maryi za opiekę nad naszym krajem.

Obraz Jasnogórski


Obraz przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Jego pochodzenie nie jest do końca znane, przyjmuje się, że to dzieło włoskiego malarza powstałe w XIV wieku. Wiadomo natomiast, że w Częstochowie znalazł się dzięki księciu opolskiemu Władysławowi, który wzniósł tutaj klasztor dla Ojców Paulinów i powierzył im dzieło przedstawiające Matkę Bożą. Ludzie przypisują Maryi liczne uzdrowienia i cuda, na czele z obroną Jasnej Góry podczas potopu szwedzkiego. Później Częstochowa stała się wyjątkowym miejscem dla Polaków, głównym ośrodkiem kultu maryjnego i religijną stolicą. Na przełomie lat obraz obdarowywano koronami, a papież Jan Paweł II złożył w darze dla Królowej Polski złotą różę w ramach wdzięczności za wszystkie łaski.

Historia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej


Kult Maryi jako Królowej Polski sięga czasów XV wieku. Święto ku jej chwale próbowali wprowadzić już w XVII wieku Ojcowie Paulini, po obronie Jasnej Góry przed Szwedami. Kongregacja Obrzędów zaakceptowała wówczas jedynie odprawianie mszy świętych wotywnych. Dopiero w 1904 roku uroczystość została zatwierdzona dla diecezji włocławskiej, do której należała wówczas Częstochowa. W 1931 roku objęła wszystkie diecezje w naszym kraju. Rok później, podczas obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry, pierwszy raz czczono Matkę Bożą Jasnogórską w dniu 26 sierpnia.

Obchody Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej


Święto ma szczególną oprawę, a o jego znaczeniu świadczy choćby fakt, że na Jasną Górę pielgrzymuje tysiące ludzi z całego kraju.

Centralnym punktem uroczystości jest suma pontyfikalna, Eucharystia odbywa się o godzinie 11:00, przewodniczy jej Prymas Polski.

Podczas głównej Mszy świętej tradycyjnie ponawia się Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Stefan Wyszyński. Inspiracją dla Prymasa Tysiąclecia była powieść „Potop” autorstwa Henryka Sienkiewicza, natomiast tekst przyrzeczenia nawiązuje do ślubów Jana Kazimierza, złożonych w katedrze lwowskiej w 1656 roku. Monarcha powierzył wówczas królestwo Matce Bożej i ogłosił ją Królową Korony Polskiej. Przesłaniem Ślubów jest duchowa, moralna i społeczna odnowa narodu. Jasnogórskie Śluby Narodu pierwszy raz zostały uroczyście złożone 26 sierpnia 1956 roku, udział w tym historycznym wydarzeniu wzięło około milion wiernych.
Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

Występowanie Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota26.08.2023Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 2023
Poniedziałek26.08.2024Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 2024
Środa26.08.2026Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 2026
Czwartek26.08.2027Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 2027
Sobota26.08.2028Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 2028
Niedziela26.08.2029Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 2029
Poniedziałek26.08.2030Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 2030
Wtorek26.08.2031Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 26 sierpnia