Światowy Dzień Szyfrowania 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Szyfrowania zostało 190 dni, czyli 6 miesięcy i 7 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Szyfrowania przypada na 21 października (poniedziałek).

Światowy Dzień Szyfrowania (Global Encryption Day) to święto, które jest odpowiedzią na coraz istotniejszą potrzebę ochrony naszych danych osobowych oraz wszelakich dóbr w Internecie, jak zdjęcia, pieniądze czy ważne dokumenty. Nie ma wątpliwości, że nowe technologie będą nieustannie rozwijać się, przynosząc z jednej strony mnóstwo korzyści i ułatwień, z drugiej konieczne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa ich użytkownikom. Przestępczość internetowa jest jednym z najszybciej rozwijających się zagrożeń, dlatego wiedza, jak chronić swoje dobra w sieci to temat, który zawsze będzie aktualny.

Historia Światowego Dnia Szyfrowania


Organizatorem święta jest Globalna Koalicja Szyfrowania (GEC). Pierwszy Dzień Szyfrowania odbył się 21 października 2021 roku. W ramach eventu miała miejsce m. in. konferencja prasowa, którą obejrzało tysiące ludzi, odbyło się ponad 70 różnych wydarzeń na całym świecie. Wielkim sukcesem był też fakt, że aż 168 organizacji podpisało oświadczenie o Światowym Dniu Szyfrowania, którego przesłaniem jest wezwanie rządów i firm do odrzucenia wysiłków prowadzących do podważenia zasadności szyfrowania. Zamiast tego oświadczenie zachęca do realizowania polityki, która wzmacnia oraz promuje stosowanie silnego szyfrowania w celu ochrony ludzi na całym świecie.

Obchody Światowego Dnia Szyfrowania


Głównym celem wydarzenia jest uświadamianie ludzi, by chronili swoje dane, prawo do prywatności poprzez silne usługi szyfrowania. Inicjatywa cieszy się ogromnym zainteresowaniem, co tylko potwierdza, jak duże jest zapotrzebowanie na te usługi. Osłabienie szyfrowania zagraża nie tylko pojedynczym ludziom, ale i całym społecznościom oraz narodom.

W ramach Światowego Dnia Szyfrowania odbywają się różne eventy, konferencje, warsztaty, publikowane są artykuły tematyczne w mediach. Do obchodów święta może przyłączyć się każdy, także przechodząc na systemy i platformy z szyfrowaniem typu end-to-end, zapewniające wysoką jakość ochrony danych. Warto skorzystać z arkuszy informacyjnych i innych zasobów dotyczących szyfrowania, aby dowiedzieć się, jak można chronić swoją prywatność w sieci. „Oferta” skierowana jest zarówno do organizacji jak i osób fizycznych.

Czym jest szyfrowanie end to end (E2EE)


Global Encryption Day w dużej mierze promuje właśnie ten rodzaj szyfrowania, nazywany po polsku od „końca do końca”. Jego działanie polega na tym, że tylko osoby komunikujące się mogą odczytać wiadomości. Ani dostawca internetu, ani właściciel komunikatora nie ma dostępu do kluczy szyfrujących, bez których nie można przechwycić czy zmienić informacji. W przypadku najpopularniejszych kanałów porozumiewania się w sieci jak poczta, social media czy komunikatory, dane przechodzą przez pośredników. Dla zwykłego użytkownika sieci nie musi to być aż tak istotne, ale już dla firm obracających poufnymi informacjami, organizacji rządowych czy wojskowych jak najbardziej. Szyfrowanie typu end to end to obecnie najbezpieczniejsza forma szyfrowania, jest gwarancją, że informacje przesyłane codziennie przez miliardy ludzi online pozostaną poufne i poza zasięgiem przestępców.

Podobne święta


W kalendarzu świąt nietypowych znajdziemy również inne święta związane z podobną tematyką. Warto mieć je na uwadze, ponieważ dzięki nim zwiększymy swoją wiedzę i poziom bezpieczeństwa. 28 stycznia, w rocznicę powstania Konwencji Rady Europy w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych z 1981 roku, obchodzimy Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych. Ciekawym świętem jest też Dzień Kryptologii (25 stycznia), który upamiętnia złamanie szyfru niemieckiej maszyny kodującej Enigma przez Polaków: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego oraz Henryka Zygalskiego.