Dzień CAPS LOCKA 2024

Do najbliższych obchodów Dnia CAPS LOCKA zostało 119 dni, czyli 3 miesiące i 27 dni.

W 2024 roku Dzień CAPS LOCKA przypada na 22 października (wtorek).

Nawet klawisze na klawiaturze mają swoje święto – Dzień CAPS LOCKA przypada na 22 października. Jest to ulubiony klawisz internetowych krzykaczy.

Internetowa etykieta nakazuje wstrzemięźliwość
Święto zostało zapoczątkowane w 2000 roku przez programistę z USA – Dereka Arnolda. Stworzył je trochę dla żartu, żeby wyśmiać osoby, które nadużywają używania Caps Locka w korespondencji mailowej. Etykieta internetowa (netykieta) wymaga, żeby kapitaliki były używane tylko wtedy, kiedy to konieczne i nie służyły jako sposób na wyrażenie swojej agresji czy poirytowania. Klawisz Caps Lock od zawsze budził wiele emocji, niektórzy internauci apelują nawet, żeby usunąć klawisz z klawiatury. Na wielu blogach i forach można znaleźć nawet zakaz pisania postów Caps Lockiem. Niektóre serwisy, np. The Pirate Bay, odrzucają hasła napisane tylko wielkimi literami. Niektórzy twierdzą, że odkąd edytory tekstu same poprawiają np. nazwy własne na napisane wielką literą, to klawisz staje się zbędny.

Położenie klawisza czasami sprawia, że wciskamy go przypadkiem. Taką sytuację miała amerykańska studentka, która... nie wiedziała o istnieniu Caps Locka. Kiedy wcisnęła go przypadkiem, przerażona zaniosła komputer do naprawy, ponieważ nagle wszystko co pisała, miało wielkie litery.

Naucz się netykiety
Tego dnia warto zainteresować się, kiedy wypada i nie wypada używać Caps Locka. Pamiętajmy, że kiedy nadużywamy kapitalików, możemy być uważani za internetowych krzykaczy.