Dzień Praw Rodziny 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Praw Rodziny zostało 146 dni, czyli 4 miesiące i 24 dni.

W 2024 roku Dzień Praw Rodziny przypada na 22 października (wtorek).

22 października obchodzimy święto ustanowione w 2016 roku przez Sejm. Dzień Praw Rodziny przypada w rocznicę ustanowienia przez Stolicę Apostolską "Karty Praw Rodziny" w 1983 roku. Karta została stworzona po apelu Jana Pawła II podczas piątej rocznicy rozpoczęcia jego pontyfikatu.


Rodzina przede wszystkim

Święto ma na celu podkreśleni roli rodziny w polskim społeczeństwie i jego fundamentalnej roli w rozwoju kraju. Państwo i jego organy powinny chronić instytucję rodziny oraz jej prawa. Wsparcie powinno mieć charakter ekonomiczny, społeczny, instytucjonalny oraz prawny. Rodziny powinny przekazywać tradycje z pokolenia na pokolenie i wspierać się w codziennym życiu. Właśnie w ten sposób tradycje kulturowe oraz religijne zachowają ciągłość. Karta Praw Rodziny ma służyć jako model dla rządów, które powinny wspierać podstawowe prawa rodziny.


Doceń swoją rodzinę – masz tylko jedną

Tego dnia warto docenić swoją rodzinę i jej wpływ na nasze wychowanie i działania. Może Twoja rodzina ma własną tradycję nieznaną innym? Niezależnie od tego czy rodziną nazywamy siebie i dzieci albo rodziców, lub wszystkich kuzynów, ciotki i dziadków, warto dbać o wzajemne więzi i stosunki.