Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania 2024

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Świadomości Jąkania zostały 232 dni, czyli 7 miesięcy i 18 dni.

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania przypada na 22 października (wtorek).

Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania (czasem znany jako Światowy Dzień Osób Jąkających) został ustanowiony w lipcu 1988 roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Jąkających się (ISA), podczas V Światowego Kongresu Osób Jąkających się w Johannesburgu (RPA). Celem dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób jąkających się oraz propagowanie wiedzy dotyczącej jąkania. Coroczne obchody odbywają się pod innym hasłem, zaś symbolem organizacji jest wstążka koloru zieleni morskiej. Dotychczasowe tematy wydarzenia to m. in.

- Wiele języków, jeden głos
- Nie jesteś sam
- Nie pozwól by jąkanie cię powstrzymało
- Jąkanie się - chleb powszedni
- Nie mów o NAS, porozmawiaj z NAMI
- Nie bój się jąkania
- Ludzie jąkający inspirują
- Dzielenie się przeżyciami - Zmienianie wyobrażeń.

Na całym świecie z problemem jąkania boryka się około 400 mln ludzi, zaś w Polsce według danych Polskiego Związku Jąkających się – około 500 tys. osób. Jąkanie się powszechnie występuje również wśród sławnych i znanych osób, na przykład Izaak Newton, Karol Darwin, Winston Churchill, Bruce Willis, Rowan Atkinson, a nawet Marylin Monroe cierpieli na jąkanie.

Jąkanie najczęściej pojawia się w przedszkolnych latach dziecka, zaś według statystyk, co 10 dziecko jąka się w tym wieku. A co jest jego przyczyną? Źródłem jąkania się są głównie zaburzenia artykulacyjne, fonacyjne i oddechowe. Problem staje się również przyczyną nieśmiałości, wycofania społecznego lub marginalizacji. W społeczeństwie nadal panują błędne przekonania dotyczące jąkania się. To nieprawda, że osoby jąkają się cały czas. Najczęściej zależy to od sytuacji, w jakiej znajduje się osoba borykająca się z tym problemem, często wpływa na to stres i zdenerwowanie. Wielu ludzi (w tym jąkających się) uważa, że jąkanie jest nieuleczalne. Okazuje się, że można je wyleczyć przy zastosowaniu odpowiedniej terapii.

Kolejnym mitem dotyczącym jąkania się jest przekonanie, że osoby z tym problemem są mniej inteligentne. Przede wszystkim nie ma to żadnego związku z poziomem inteligencji, zaś osoby jąkające się mają ograniczone możliwości przekazywania informacji. Często wstydzą się i uciekają od sytuacji wyrażenia własnego zdania czy odzywania się na forum publicznym, w większej grupie.

Jąkanie jest poważnym problemem, które często prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji. Może przyczynić się do niskiej samooceny, braku wiary we własne siły, strachu przed interakcjami społecznymi oraz depresji. Dlatego zawsze warto podjąć odpowiednie leczenie. Specjaliści wśród metod terapeutycznych wyróżniają metodę zwolnienia mówienia, echo korekcję, relaksacje oraz sposoby motywujące pacjenta do walki z jąkaniem się.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Świadomości Jąkania w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota22.10.2022Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania 2022
Niedziela22.10.2023Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania 2023
Środa22.10.2025Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania 2025
Czwartek22.10.2026Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania 2026
Piątek22.10.2027Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania 2027
Niedziela22.10.2028Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania 2028
Poniedziałek22.10.2029Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania 2029
Wtorek22.10.2030Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 22 października