Światowy Dzień Energii 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Energii zostały 184 dni, czyli 6 miesięcy i 1 dzień.

W 2024 roku Światowy Dzień Energii przypada na 22 października (wtorek).

Energia jest podstawą naszego życia, dzięki niej mamy światło, możemy gotować, ogrzewać dom czy jeździć samochodem. Na świecie żyje jednak ponad miliard ludzi, którzy nie mają dostępu do elektryczności. Celem Światowego Dnia Energii (World Energy Day) jest zmiana tego stanu rzeczy, poprzez zwiększenie efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju.

Historia Światowego Dnia Energii


Światowy Dzień Energii został ustanowiony w 2012 roku podczas Światowego Forum Energetycznego, które odbyło się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Datę wydarzenia ustalono na 22 października. Gospodarzem i jednym z pomysłodawców tej inicjatywy był szejk Mohammed bin Rashid Al Maktouma, emir Dubaju, premier i wiceprezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To ciekawa postać, zwłaszcza z punktu widzenia Europejczyka, szejk ma bowiem kilka żon, jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie, był też inicjatorem budowy Burdż Chalifa, czyli najwyższego budynku na naszej planecie.

Święto ma podnosić świadomość społeczeństwa na temat znaczenia oszczędzania zasobów naturalnych, w celu zrównoważonego rozwoju, redukcji emisji dwutlenku węgla czy ochrony środowiska. Dzięki obraniu takiej drogi można zwiększyć efektywność energetyczną i zrównoważony rozwój. Cele, jakie ma zrealizować Światowy Dzień Energi w długofalowej perspektywie, to
- zapewnienie wszystkim przystępnej ceny bezpiecznej i zrównoważonej energii
- wdrażanie i rozwijanie mechanizmów, dążących do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i wody
- wymienianie doświadczeń pomiędzy krajami na całym świecie
- racjonalne wykorzystanie paliw kopalnych w gospodarce światowej poszukiwanie bezpiecznych i odnawialnych źródeł energii.


Obchody Światowego Dnia Energii


Głównym punktem Światowego Dnia Energii jest kilkudniowa konferencja, na której omawiane są najważniejsze zagadnienia i problemy związane z energią. Co roku odbywa się ona w okolicach 22 października w innym kraju i jest zwieńczeniem tygodniowych obchodów. Podczas Światowego Dnia Energii przyznaje się także nagrody dla osób, które przyczyniły się swoimi działaniami i pomysłami do rozwoju sektora przemysłowego. Wyróżnienia Energy Professional Awards obejmują kilka kategorii, np. najwybitniejszy innowator w dziedzinie energii, audytor energetyczny roku, młody energetyk roku, czy profesjonalista roku w dziedzinie energii odnawialnej.

Organizatorzy w ramach tego globalnego wydarzenia przygotowują również kampanie społeczne w mediach, plakaty. Każda edycja Światowego Dnia Energii ma swoje hasło przewodnie, jak np. „Twoje wysiłki się liczą. Działaj teraz”. Jest to zachęta do zaangażowania się społeczeństwa w zmienianiu świata na lepsze. Dobrymi praktykami jest na przykład oszczędzanie energii poprzez kupowanie wydajnych produktów energetycznych, rozsądne korzystanie z klimatyzacji, sprzętów RTV, oświetlenia czy ekologiczna jazda samochodem.

Występowanie Światowego Dnia Energii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota22.10.2022Światowy Dzień Energii 2022
Niedziela22.10.2023Światowy Dzień Energii 2023
Środa22.10.2025Światowy Dzień Energii 2025
Czwartek22.10.2026Światowy Dzień Energii 2026
Piątek22.10.2027Światowy Dzień Energii 2027
Niedziela22.10.2028Światowy Dzień Energii 2028
Poniedziałek22.10.2029Światowy Dzień Energii 2029
Wtorek22.10.2030Światowy Dzień Energii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 22 października