Światowy Dzień Kangura 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Kangura zostało 151 dni, czyli 4 miesiące i 29 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Kangura przypada na 24 października (czwartek).

Kangury to niezwykłe ssaki, które występują tylko w Australii. Ich święto obchodzimy 24 października.


Kangury są zaliczane do...bydła

Te niezwykłe ssaki wyróżniają się na tle innych zwierząt wieloma cechami. Po pierwsze poruszają się przy pomocy skakania. Mogą skoczyć na wysokość trzy razy większą, niż one same. Swoje potężne nogi wykorzystują też do kopania przeciwników. Chociaż grozi im wiele niebezpieczeństw, to dalej w Australii jest ich więcej niż Australijczyków. Zazwyczaj żyją w stadach, w których wzajemnie się o siebie troszczą.


Najbardziej niezwykła w kangurach jest ich torba na brzuchu, zrobiona z fałd skóry. Kangury noszą w nich małe kangurzątka, które po urodzeniu są wielkości winogrona. Co ciekawe, kangury podobno są w stanie przewidzieć płeć dziecka, a nawet...opóźnić poród, jeżeli czują się zagrożone.


Chociaż kangury są dużymi zwierzętami, to w Australii zagraża im wiele czynników. Susze, pożary, powodzie, stawianie płotów przez farmerów, wypadki samochodowe, a przede wszystkim kłusownictwo. Poluje się na nie ze względu na ich skórę i mięso, które w Australii jest przysmakiem. Obecnie wiele organizacji stara się wpłynąć na australijski rząd za pomocą petycji, które można znaleźć w Internecie.


Nie tylko wygląd tych zwierząt jest ciekawy, ale też pochodzenie ich nazwy. Kiedy odkrywcy Australii przypłynęli do jej brzegów i zauważyli te dziwne stworzenia, zapytali tubylców czym są. Aborygeni odpowiedzieli ’’Kan Ghu Ru’’. Anglicy przyjęli to jako nazwę zwierzęcia, kiedy w rzeczywistości tubylcy mówili w swoim języku „nie rozumiem”. Nazwa się jednak przyjęła i została przetłumaczona na inne języki, również polski.


Kangury są też związane z innym świętem. 15 maja obchodzimy Dzień Kangurowania. Jest to sposób nawiązywania relacji z dzieckiem poprzez bezpośredni kontakt skóry rodzica z noworodkiem. Ta metoda została podpatrzona właśnie u kangurów, które noszą swoje małe w torbach.


Uczniowie kangura kojarzą też na pewno z popularnym matematycznym konkursem, który odbywa się w podstawówkach i szkołach średnich. Kangur Matematyczny rozpoczął się oczywiście w domu kangurów, w Australii.


W święto kangurów warto zainteresować się ich losem i zaangażować się w jedną z akcji, które mają na celu ich ochronę. Warto też odwiedzić te zwierzęta w zoo, gdzie można na własne oczy zobaczyć ich niesamowite skoki.